Nowodębska Szkoła Tańca "Art Dance" kończy powoli kolejny, bardzo udany, rok. Podsumowując, uczestnicy mają na swoim koncie aż pięć gal tanecznych i jeszcze więcej zgromadzonych doświadczeń.

Marta Buś, pomysłodawca i założycielka szkoły, zapowiada, że od początku października po wakacyjnej przerwie, uczniowie jej szkoły znów będą przygotowywać widowiskowe występy.

Od 2007 tańczą …

Szkoła Tańca została założona 1 lutego 2007 roku przez pomysłodawczynię Martę Buś. Nowodębska szkoła nosi anglojęzyczną, lecz łatwą do zapamiętania nazwę "Art Dance". Obecnie szkoła bardzo dobrze prosperuje i współpracuje z jedną z tarnobrzeskich szkół tańca, a mianowicie z Studium Tańca FRAM – Dariusz Chmielowiec.

- Taniec jest u nas rodzinny. Moja córka, Agnieszka zaczęła tańczyć, gdy tylko skończyła 3 latka, tańczy więc od 11 lat. Paulina oprócz „Art Dance”, uczy się tańczyć w Studium Tańca FRAM u Pana Dariusza Chmielowca w Tarnobrzegu. Czasem jest tak, że zajęcia w Nowej Dębie kończą się o godz. 19, a zaraz o 19.17 ma autobus do Tarnobrzegu - mówi Marta Buś.

Szkoła podzielona na grupy…

Z całą pewnością sami uczestnicy szkoły się z tym nie zgodzą. Jak mówi jedna z uczennic Marty Buś: My, tu w tej szkole jesteśmy jedną wielką rodziną. Wewnątrz nie czuje się podziału, każdy mały czy duży stara się pomagać.

Jednak tancerze są podzieleni na siedem grup:
I grupa - taneczno-rytmiczna (wiek: 3-6),
II grupa - estradowo-zespołowa (wiek: 7-10),
III grupa - taniec nowoczesny (wiek: 10-13),
IV grupa - Hip-hop i Jazz (od 14 lat),
V grupa - Break Dance (wiek: 6-16),
VI grupa - Taniec Nowoczesny (wiek: 14-19),
VII grupa - Salsa (Starsze Panie).

Gdzie ćwiczą…?!

Chciałoby się powiedzieć – wszędzie, ale nie. Główne zajęcia odbywają się na wynajmowanych przez Szkołę Tańca obiektach. Jak mówi Marta Buś: Ostatnio, zajęcia głównie odbywają się w Zespole Szkół nr 1 w Nowej Dębie, za co z tego miejsca pragnę podziękować pani dyrektor tej placówki oświatowo–wychowawczej, Janinie Lubera. Sami tancerze mówią, że czasem nawet ćwiczą w domu przy muzyce.

Rodzice uczniów szkoły i sami uczniowie zawsze razem

Podczas V Gali Tanecznej zapytaliśmy uczestników i ich rodziców, co sądzą o nowodębskiej Szkole Tańca? - Tej szkoły bardzo brakowało w Nowej Dębie - mówi Krzysztof, zadowolony uczeń szkoły. - Szkoła, która powstała tutaj prowadzi do tego, że nasze małe pociechy jak i młodzież, aktywnie spędzają czas wolny - mówi tata jednej z uczennic.

Jak dowiedziałem się, sami rodzice pomagają. Przykładem może być mama Joanny Zych jednej z uczennic, która dla 150 osób szyje kostiumy co nie jest takie proste. Uszyć kostium, to wielkie zadanie. To poświęcenie kilku godzin na zmierzenie każdego małego czy dużego tancerza. Można rzec, że to nie lada wyczyn.

Armia instruktorów.
Tak, tak to instruktorzy odgrywają ważną rolę. Młodzi, ambitni uczą maluszki, dzieci oraz młodzież przed występami. Aneta Kaczorowska i Katarzyna Serafin to instruktorki tych najmniejszych pociech. Ale nie tylko. Prowadzą także grupy taneczne dzieci nieco starszych. Dorota Koprowska zajmuje się nieco starszymi dziewczynami i prowadzi grupę Jazzową.

Sama założycielka, Marta Buś prowadzi grupę 10 par (10 kobiet, 10 mężczyzn). Zadania tej grupy są najtrudniejsze. Oprócz tańca klasycznego, w którego skład wchodzą m.in. walc wiedeński, walc angielski, pary Pani Marty mają przed sobą inne wyzwanie. Jive, bo tak nazywa się drugi pokazowy taniec, to aż 43 figury wykonane w 2 minuty. To z całą pewnością najtrudniejsza forma taneczna oferowana przez szkołę.

Oprócz kobiet jest także mężczyzna. Pan Mariusz Dyszlewski prowadzi grupy taneczne typowo męskie – Break Dance i grupę Hiphopową. I tu także jest wyjątek. Do gupy Hip-hop uczęszcza jedna kobieta tz. Rodzynka – Ania.

Gdzie Was spotkamy?

Niestety rozpoczęły się wakacje i trudno będzie spotkać grupę „Art Dance”. Ale jest wyjątek. W najbliższą niedzielę, 28 czerwca o godz. 15, grupa 60 osób będzie gościć podczas Dni Baranowa Sandomierskiego.

Jakie plany na przyszłość?

Nie chciałbym tutaj zdradzać wszystkiego. Ale już teraz mogę powiedzieć, że kolejny rok przyniesie wiele atrakcji dla samych uczniów szkoły. Publiczność także otrzyma jeszcze więcej.

Kiedy kolejny nabór?

- Zaraz po wakacjach. Zajęcia zaczną się w październiku, więc wtedy zacznie się pierwszy nabór. Drugi pewnie po feriach tak jak to było dotychczas - mówi założycielka. - Już teraz pragnę zaprosić do nowodębskiej Szkoły Tańca „Art Dance”.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!