Astronomowie odkryli galaktykę w sąsiedztwie Drogi Mlecznej. Dlaczego wcześniej nie dostrzegli tak dużego obiektu?

Astronomowie odkryli nieznaną dotąd galaktykę karłowatą. Co ciekawe okrąża ona Drogę Mleczną i jest czwartą, co do wielkości galaktyką w sąsiedztwie naszej.
 .

Crater 2 to galaktyka zlokalizowana 400 tys. lat świetlnych od nas. Nowo odkryty obiekt zyskał z miejsca miano czwartej galaktyki satelitarnej wobec Drogi Mlecznej. Dlaczego został zidentyfikowany tak późno, mimo że wielkością przewyższa kilkadziesiąt poznanych dotąd galaktyk?

"To w istocie bardzo rzadkie odkrycie" - twierdzi Wasilij Bielokurow z Uniwersytetu Cambridge w rozmowie z huffingtonpost.com. "Galaktyka, jak Crater 2 to rodzaj niewidzialnego obiektu" - dodaje. Gwiazdy wchodzące w jej skład są bardzo rozproszone i na tyle ciemne, że maskują je jaśniejsze obiekty z innych galaktyk.

Crater 2 został odkryty w styczniu. Naukowcy korzystali z algorytmu, który analizował zdjęcia dostarczone przez Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope) znajdujący się w Obserwatorium Paranal w Chile. Następnie zbadano nietypowe zgrupowania gwiazd. Jednym z nich okazał się Crater 2.

Z obliczeń wynika, że galaktyka ma średnicę 7 tys. lat świetlnych. Gdyby była widoczna na nocnym niebie byłaby dwukrotnie większa od Księżyca w pełni. Wchodzące w jej skład gwiazdy byłyby jednak bardziej rozproszone. Galaktyka Crater 2 prezentowałaby się mniej więcej, jak na poniższej symulacji, ale pod jednym warunkiem - że byłaby 1000 razy jaśniejszy niż w rzeczywistości.

Zdjęcie: V. BELOKUROV, S. KOPOSOV & G. TORREALBA, IOA CAMBRIDGE, VST ATLAS, SIMON C. SMITH

W ostatniej dekadzie liczba znanych galaktyk sąsiadujących z Drogą Mleczna podwoiła się, co jasno dowodzi, że musimy jeszcze wiele się dowiedzieć o naszym sąsiedztwie - przypomina Science Alert.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.