"Super-Ziemia" "Super-Ziemia"

"Super-Ziemia" (© NASA/D. Aguilar)

Po ponad dwóch latach badań astronomowie potwierdzili istnienie planety pełnej wody. GJ1214b jest większa od Ziemi i znajduje się w odległości 40 lat świetlnych od Układu Słonecznego.

Planetę odkryto przy użyciu teleskopu Hubble. Obserwacje pozwoliły ustalić, że krąży ona wokół tzw. czerwonego karła. Jej średnica jest ok. 2,7 razy większa od średnicy Ziemi, a masa siedmiokrotnie większa. Obserwując przejście "Super-Ziemi" przed frontem jej gwiazdy, astronomowie mogli ustalić jej skład.
Gęstość GJ1214b jest dwukrotnie mniejsza od gęstości Ziemi, co sugeruje, że ma więcej wody niż Ziemia. Posiada też gęstą, pełną pary wodnej atmosferę. Jej odległość od gwiazdy wynosi tylko 2 mln km, co oznacza, że temperatura na powierzchni "Super-Ziemi" wynosi ok. 232 stopnie Celsjusza.

Jak informuje serwis interia.pl, zdaniem jej odkrywców GJ 1214 b jest jedyna w swoim rodzaju i niepodobna do planet naszego Układu Słonecznego.

Dr Zachory Berta z Centrum Astrofizyki uniwersytetu Harvard Smithsonian sądzi, że wysoka temperatura i ciśnienie panujące na "Super-Ziemi" mogą powodować powstawanie niezwykłych substancji jak np. "gorący lód" czy "nadciekła woda".
Dr Berta z zespołem zamierzają ogłosić wyniki swoich badań w prestiżowym "Astrophysical Journal".

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!