Austriackie podium w pierwszych zawodach alpejskiego PŚ

Monika Sieniawska
W pierwszych zawodach z cyklu Pucharu Świata, rozegranych w fińskim Levi, wszystkie miejsca na podium zajęły zawodniczki Austrii. Triumfowała Marlies Schild przed Nicole Hosp i Kathrin Zettel. Polka Katarzyna Karasińska zajęła 19. miejsce.

Zgodnie z kalendarzem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), pierwsze zawody w konkurencjach alpejskich powinny odbyć się w ostatni weekend października. Inaugurację Pucharu Świata zaplanowano tradycyjnie w austriackim S
oe
lden, jednak niekorzystne warunki atmosferyczne nie pozwoliły na rozegranie slalomu giganta.

W fińskim Levi, oddalonym o około 200 kilometrów od koła podbiegunowego, najlepsze alpejki świata zmierzyły się w slalomie. Na liście startowej zabrakło trzykrotnej zdobywczyni Kryształowej Kuli (2001, 2003, 2006 r.) Janicy Kostelic, której nie zobaczymy w tym sezonie na stokach. 24-letnia Chorwatka zdecydowała się na roczną przerwę, mając nadzieję na całkowite wyleczenie kontuzji kolan i pleców.

Pod nieobecność utytułowanej Chorwatki, za faworytkę dzisiejszych zawodów uznawano Szwedkę Anję Paerson, która triumfowała w Levi przed rokiem. Jej forma była jednak dla wszystkich wielką niewiadomą. Tuż po zakończeniu poprzedniego sezonu, dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata (2004-05) poddała się operacji kolana. Paerson nie zdołała powtórzyć ubiegłorocznego triumfu i w pierwszych zawodach sezonu 2006/07 uplasowała się na dopiero dwunastej pozycji.

Zawodniczki Austrii kontra reszta świata

Doskonałe wrażenie sprawiały reprezentantki Austrii, które zajęły wszystkie miejsca na podium. Po dwóch zjazdach najlepsza była Marlies Schild, tuż za nią uplasowały się Nicole Hosp I Kathrin Zettel. Dla Schild było to już ósme pucharowe zwycięstwo w karierze. Trener Herbert Mandl liczy, że jego podopieczne nawiążą do sukcesów odniesionych w poprzednim sezonie. Zawodniczki Austrii dwanaście razy triumfowały i aż pięćdziesiąt stawały na podium w zawodach z cyklu Pucharu Świata. Do tego doszły znakomite występy podczas Igrzysk Olimpijskich w Turynie, gdzie zdobyły w sumie osiem medali, w tym trzy złote.

Pierwsze punkty Pucharu Świata dla Polki

19. miejsce w zawodach zajęła reprezentantka Polski Katarzyna Karasińska, która po raz pierwszy od dwóch lat zdobyła punkty do klasyfikacji Pucharu Świata. 24-letnia zawodniczka SKS Aesculap Jelenia Góra, trenująca pod okiem austriackiego szkoleniowca Ronalda Baira, osiągnęła w Levi swój najlepszy wynik w karierze. Po pierwszym przejeździe Karasińska sklasyfikowana została na 24. miejscu, lecz dzięki doskonałemu drugiemu przejazdowi, awansowała o pięć pozycji.