Kocie bezdomniaki z działek zimą nie mają lekko. Nie ma tu ogrzewanych piwnic, w których mogłyby się schronić przed dojmującym zimnem. Ogrodowe altany, będące niejednokrotnie dumą działkowców też są zamykane na cztery spusty...

Koty to stworzenia ciepłolubne. Wie o tym każdy, kto z tymi zwierzętami miał kiedykolwiek do czynienia. Zima zatem dla kotów wolno bytujących nie jest z pewnością ulubioną porą roku. By chronić się przed niskimi temperaturami zwierzęta te zmieniają nawet styl bycia indywidualistów i w czasie dużych mrozów ogrzewają się wzajemnie w jakimś zacisznym miejscu.
Kilka lat temu uznałam, że działkowym bezdomniakom można i należy ułatwić jakoś przetrwanie zimy. Do realizacji tego celu została wyznaczona moja altana.

Co prawda - zimą jest w niej zimno jak w przysłowiowej psiej budzie, ale od czego jest pomyślunek i trochę inwencji twórczej. I nawet nie o wnętrze altany tu chodziło, ale o jej ganek. Wymyśliłam sobie, że dobrym sposobem na "ocieplenie" ganku może być zwykła, ogrodnicza folia, którą należy "owinąć" tę część altany.

Jak pomyślałam - tak zrobiłam i robię to już trzeci rok. Ale to nie wszystko. Na ganku ustawiłam dwie styropianowe budki, wymoszczone polarem. Jednym słowem - na ganku mojej altany jest kocim bezdomniakom, nie dość że przytulnie, to jeszcze dość ciepło. Koty chętnie korzystają z takiego udogodnienia, bo tak na dobrą sprawę - na inną możliwość ogrzania się i przetrwania zimy w dobrej kondycji nie mają co liczyć.

Oczywiście koci azyl nie może obyć się bez pełnej michy. Jak pisałam już w jednym z moich poprzednich tekstów - moim zmartwieniem jest aktualnie gromadzenie zimowych zapasów kociej karmy. I na tym polu mam już pewne osiągnięcia - ale, póki co - nie będę się nimi chwalić.
A wracając do tematu ogrodniczej folii - tej jesieni założyłam dwie jej warstwy. Podobno zima ma być bardzo mroźna i śnieżna. Prawdopodobnie przekonamy się o tym już za kilka dni...

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!