W łódzkim zoo wykluły się rzadkie ptaki: barwnica i muszkatela dwubarwna. Najpierw wykluła się samica barwnicy, średniej wielkości ptaka z rodziny papug, zamieszkujących m.in. Australię, Nową Gwineę i Wyspy Salomona. 9 lutego wykluło się pisklę muszkateli dwubarwnej (czarno-białej) z rodziny gołębiowatych, pochodzącej z Azji.

Pracownicy ogrodu szczególnie cieszą się z nowej papugi, bo samice barwnicy są bardzo wybredne w doborze partnera. Łódzkie zoo czekało 4 lata na wyklucie tego ptaka. Jak tłumaczy Michał Sobczak, opiekun ptaków w łódzkim zoo: "Jeśli samicy nie spodoba się samiec, to z tego związku nie wykluje się żadne pisklę. W ogrodach zoologicznych jest wiele par, między którymi nie iskrzy, dlatego trzeba wymieniać osobniki".

Samica barwnicy jest "wdową". Z nowym partnerem miała dwa nieudane podejścia do lęgów, za trzecim razem złożyła dwa jaja. Z jednego wykluło się pisklę, którego pióra zaczęły przybierać czerwoną barwę, co oznacza, że jest to samica (samiec ma upierzenie koloru zielonego).

Zobacz także: Adoptuj Warszawiaka! Psy ze schroniska wyjdą na miasto

"Matka opiekuje się pisklęciem w tzw. budzie lęgowej. Samiec jest bardzo opiekuńczy. Broni wejścia do budy i karmi samicę" - mówi Michał Sobczak. Zupełnie inne podejście do ojcostwa ma samiec muszkateli dwubarwnej. "Nie interesuje się pisklęciem i już rozgląda się za innymi samicami" - dodaje Sobczak.

Źródło:AIP

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!