Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bazylika p.w. św. apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy - część 1

Jolanta Dyr
Jolanta Dyr
Bryła świątyni widziana od strony południowo - wschodniej.
Bryła świątyni widziana od strony południowo - wschodniej. Jolanta Dyr
Bazylika kolegiacka pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy pochodzi z pierwszej połowy XII w. i jest najstarszym, najlepiej zachowanym romańskim kościołem na Kujawach i w Polsce. Leży na turystycznym Szlaku Piastowskim.

Niektóre źródła wiążą powstanie świątyni (1120 – 1140) z Bolesławem Krzywoustym, a nawet sugerują, jakoby mógł być on jej fundatorem. Bazylika posadowiona została na wschodnim brzegu jeziora Gopło. Do jej budowy użyto granitu i piaskowca. Jest orientowana, trójnawowa, filarowana, zbudowana na planie krzyża łacińskiego z transeptem i z pięcioma absydami po wschodniej stronie. Struktura świątyni wiąże jej budowlę z nadreńską, benedyktyńską szkołą budowlaną z Hirsau, a jednocześnie sugeruje klasztorny charakter.

Prezbiterium ma kształt kwadratu z półokrągłą absydą główną po wschodniej stronie. Po obu stronach prezbiterium znajdują się wydłużone aneksy również zakończone absydami po wschodniej stronie. Dwie dodatkowe wschodnie absydy znajdują się na skrzydłach transeptu po obu stronach głównej osi. Świątynia posiada trzy nawy. Linię podziału wyznaczają filary wspierające kamienne sklepienie starannie skryte ponad drewnianym, belkowanym stropem.

Po zachodniej stronie znajduje się empora (chór z organami) oraz pomieszczenia dawnego kapitularza. Świątynia na przestrzeni wieków była wielokrotnie poddawana różnym przebudowom powoli tracąc swój pierwotny, w pełni romański charakter.

Pierwotnie zachodnia elewacja zawierała dwie wieże położone u szczytu naw bocznych. W XVI wieku obie wieże obniżono do poziomu zbliżonego do wysokości naw bocznych, a na przedłużeniu nawy głównej wybudowano z cegły obecnie istniejącą jedną wieżę nadając jej neogotycki charakter. Kościół był kilkakrotnie poddawany zabiegom konserwatorskim. W latach 1954 – 1956 podczas prac konserwatorskich pod kierunkiem prof. Jana Zachwatowicza przywrócono pierwotny romański kształt bazyliki.
Usunięto z wnętrza barokowy wystrój oraz większość neogotyckich detali. W roku 2000 r poddano oczyszczeniu mury kolegiaty. Wnętrze świątyni jest dziś dość skromne, choć zachowało się w nim wiele średniowiecznych zabytków, wśród których warto odnotować kamienną kropielnicę, dwie chrzcielnice – jedną z piaskowcowa z XI wieku, a drugą granitową z XII wieku.

Na tęczowej belce znajdują się późnogotyckie rzeźby datowane na początek XVI wieku. Z XVI wieku pochodzi też znajdująca się w północnej nawie płyta nagrobna Zofii Oporowskiej, zmarłej w 1500 roku starościny kruszwickiej, obrazy Krzyża św. i Matki Bożej Częstochowskiej z połowy XVII wieku, płyta epitafijna kanonika Pawła Pszczonowskiego zmarłego w 1671, późnorenesansowe płyty marmurowe z 1614 r biskupów kruszwickich, żyrandol z 1643 roku, dwa barokowe konfesjonały i ławki (XVIII w.) oraz obrazy ukazujące początki chrześcijaństwa nad Gopłem. Najcenniejszy, romański zabytek kolegiaty Ewangeliarz kruszwicki z lat 1160 - 1175 przechowywany jest obecnie w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie.

Kolegiata pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy jest jednym z ważniejszych zabytków leżących na Szlaku Piastowskim przybliżającym historię powstawania państwa Polskiego. Więcej zdjęć można obejrzeć w dostępnej tutaj galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bazylika p.w. św. apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy - część 1 - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto