(© Wikipedia, Autor: Kancelaria Prezydenta RP)

W ostatnich dniach pojawiło się wiele spekulacji prasowych wśród watykanistów, szczególnie włoskich, na temat stanu zdrowia papieża Benedykta XVI. Wiadomo już, że papież ma bardzo poważne problemy zdrowotne, m.in. ślepnie.

Wcześniej były oskarżenia papieża o kłamstwo, że abdykuje ze względu na złe zdrowie, choć to nie jest to prawdą. Faktycznie chodzi mu tylko o to, aby resztę życia spędzić w spokoju ducha i modlitwie; mieć z głowy wszystkie narosłe i ewentualne kolejne problemy w Kościele katolickim na świecie i trudne oraz bolesne sprawy wewnętrzne w Kurii Rzymskiej.

Włoski opiniotwórczy dziennik "La Stampa", wydawany w Turynie, w niedawnym artykule zastanawia się nad tym, czy papież ślepnie? - Fakt.pl - papież ślepnie. Rozważania na ten temat przedstawił emerytowany watykanista Marco Tosatti. Według niego Benedykt XVI już nie widzi na lewe oko, ma nadciśnienie i bardzo poważne kłopoty z chodzeniem. Z tego prosty wniosek, że istotnie - wbrew wszelkim spiskowym teoriom – coraz gorszy stan zdrowia papieża, jest "prawdziwą przyczyną jego zbliżającej się abdykacji".

Marco Tosatti opiera swoją wiedzę na ten temat, na treści zapisków i wywiadów. Z nich też utworzył konkretną listę papieskich chorób i różnych dolegliwości. Najbardziej dokuczliwe i wyczerpujące to – jak pisze - bezsenność, nadciśnienie, trudności z chodzeniem, szybkie męczenie się. Ale – jak podkreśla watykanista - Benedykt XVI prawie nie widzi na lewe oko, co utrudnia mu normalne codzienne życie.

Na zakończenie rozważań, Marco Tosatti wnioskuje, że nie ma innej możliwości w sprawach abdykacji, jak tylko ta, że "utrata fizycznego i duchowego wigoru" jest prawdziwą przyczyną tej decyzji papieża. To jedna z odosobnionych opinii. Większość, lub wielu watykanistów – mimo wszystko - ciągle spekuluje na temat innych powodów abdykacji.

Wymienia się przede wszystkim: często wybuchające w świecie skandale o pedofilii duchownych, kradzieże poufnych i tajnych dokumentów z kancelarii Benedykta XVI, zbytnia skostniałość zwyczajów i procedur obowiązujących w Watykanie, nieczyste sprawy w watykańskim banku, zakulisowe rozgrywki prowadzone za placami papieża w Kurii, itp.

Tak, czy inaczej, decyzja o ustąpieniu papieża z urzędu na tronie Piotrowym w Watykanie, stała się faktem i jest nieodwołalna. Trwają już intensywne przygotowania do konklawe. Tymczasem prasa niemal codziennie podaje jakieś "smaczki" zza Spiżowej Bramy. Pisze o proroctwach sprzed 40 lat przyszłego kandydata na papieża, o jego niedościgłych myślach filozoficznych i twórczości teologicznej oraz o ogromnej trosce o dalsze przyszłe losy światowego Kościoła.

Dowiedzieliśmy się również o tym, co i gdzie dzisiejszy papież będzie robił, gdzie będzie mieszkał i za ile żył. Według prasy – papieska emerytura ma wynosić około 2500 euro – pisze "La Stampa", o czym informuje Interia.pl. Turyński dziennik podkreśla, jak bardzo surowe przepisy będzie musiał przestrzegać papież, po zakończeniu pontyfikatu i wyprowadzce z zajmowanego obecnie służbowego apartamentu w Watykanie.

Dziennik zauważa, że nie jest jeszcze formalnie ustalony tytuł, jaki dzisiejszy papież będzie miał po swoim ustąpieniu, jednak wszystko zmierza w tym kierunku, że będzie to: "emerytowany biskup Rzymu". To właśnie z tego tytułu, emerytowany biskup Rzymu, będzie co miesiąc pobierał emeryturę w kwocie ok. 2500 euro. Będzie tak – zastrzega gazeta - o ile nowo wybrany papież, nie podejmie innej decyzji. Wiadomo zaś, że emerytowany Joseph Ratzinger, nie będzie miał specjalnego uposażenia dla kardynałów, które wynosi dziś 5 tysięcy euro miesięcznie - twierdzi "La Stampa".

Benedykt XVI, jako ustępujący papież, opuszczając 28 lutego po południu Watykan, będzie mógł zabrać ze swojego dotychczas zajmowanego mieszkania w Pałacu Apostolskim – wyłącznie: fortepian, prezenty otrzymane w trakcie pontyfikatu (m.in. figurki kotów z ceramiki) oraz prywatne listy i przedmioty osobiste. "Nie będzie mógł zabrać nic z wyposażenia, nawet widelca" – podkreśla turyński dziennik, który dodaje, że "Benedykt XVI opuści Watykan z lekką walizką".

Dziennik przypomina równocześnie, że przed ponad siedmiu laty, po konklawe w 2005 roku, kiedy nowy papież opuścił swoje mieszkanie w kamienicy, przy placu świętego Piotra - zabrał ze sobą do apartamentu papieskiego "wiele prywatnych dokumentów, zapisków związanych z pracą naukową i książek". Teraz - zgodnie z watykańskimi -przepisami, które dotyczą wakatu w Stolicy Apostolskiej, wszystkie te dokumenty i książki, trafią na przechowywanie do tajnego watykańskiego archiwum.

Już wcześniej Watykan informował, że papież Benedykt XVI, po opuszczeniu Pałacu Apostolskiego, 28 lutego o godzinie 17.00, uda się na dwa miesiące na odpoczynek do Castel Gandolfo. Potem powróci do Watykanu i zamieszka w dawnym budynku klasztornym. Być może, według "La Stampy", przeniesione tam będą meble z kardynalskiego mieszkania papieża, przechowywane w watykańskich magazynach.

W sobotę, 23 lutego 2013 roku, papież Benedykt XVI, abdykujący 28 lutego, na koniec rekolekcji wielkopostnych Kurii Rzymskiej, podziękował kardynałom za osiem lat współpracy, i zapewnił ich o swojej wdzięczności i duchowej bliskości.

Benedykt XVI, po raz ostatni w roli głowy Stolicy Apostolskiej, zwrócił się do kardynałów: "Drodzy przyjaciele, chciałbym podziękować wam wszystkim nie tylko za ten tydzień, ale za tych osiem lat, gdy nieśliście ze mną z wielką kompetencją, serdecznością, miłością i wiarą, ciężar posługi Piotrowej".

Papież mówił słabym głosem, ale ciepłym i serdecznym, że pozostanie w nim wdzięczność, "chociaż teraz zakończy się ta zewnętrzna, widoczna jedność".

"Pozostanie duchowa bliskość, głęboka wspólnota w modlitwie. W tej pewności idziemy naprzód, pewni zwycięstwa piękna i miłości" - podkreślił w krótkim i zwięzłym przemówieniu do kardynałów z Kurii Rzymskiej. W jego bezpośrednim, pojednawczym wystąpieniu pojawiły się też słowa teologiczne: "piękno Boga przezwycięży brud zła".

Stanisław Cybruch

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!