Druga po Zimowym Monarsze, książka arturiańskiego cyklu Bernarda Cornwella Druga po Zimowym Monarsze, książka arturiańskiego cyklu Bernarda Cornwella

Druga po Zimowym Monarsze, książka arturiańskiego cyklu Bernarda Cornwella. (© Okładka książki)

Druga książka z Trylogii Arturiańskiej Bernarda Cornwella, "Nieprzyjaciel Boga", to dalsze dzieje Brytanii, królestwa Artura po opuszczeniu ziem przez Rzymian, targanego wojnami z Saksonami, ale także walkami bratobójczymi.

Bernard Cornwell, arturiańską powieść "Nieprzyjaciel Boga", przedstawia ustami przyjaciela, króla Artura, Derfela Cadarna. Zapisane przez niego na życzenie królowej Igraine strony pergaminu, miały opiewać czyny Artura.

"Opowiedz mi o Arturze, prosi, o Złotym Arturze, naszej ostatniej i największej nadziei, naszym królu, który nigdy nie był królem, Nieprzyjacielu Boga i biczu na Saksonów. Opowiedz mi o Arturze" - tak Igraine, królowa Powys, dociekała opisu założyciela Braterstwa Brytanii.

Derfel, jeden z najdzielniejszych wojów i zarazem przyjaciel Artura, starał się zadość uczynić prośbom władczyni Powys. Swoje przeżycia, bitwy u boku Artura przeciw Saksonom, ludowi, z którego się wywodził, jak również świętą wyprawę z Merlinem po Kocioł, jeden ze Skarbów Brytanii, spisuje skryba na pergaminie. Ale, opisuje także swoją pogardę i wrogość do Lancelota, co wykorzystuje w dniu jego zaręczyn z księżniczką Ceinwyn. Wówczas, powołując się na złożone śluby wobec księżniczki, nie dopuszcza do jej zaręczyn z Lancelotem, nawet wbrew woli Artura. Zakochany Derfel w Ceinwyn, dotrzymuje ślubów danych Merlinowi i wyruszają na poszukiwanie Kotła, jednego z Trzynastu Skarbów.

Okrągły Stół, czy Bractwo Brytanii

Zapraszam czytelników do zapoznania się czym w istocie, według Derfela Cadarna, był Okrągły Stół, jak również, co ów przedmiot przedstawiał. Należy się przyjrzeć istocie ślubów, jakie złożyli Derfel i Ceinwyn królowi Arturowi, a także, królewscy, najprzedniejsi rycerze. Czy wychowawca Artura, czarnoksiężnik Merlin do końca zgadzał się ze swoim wychowankiem, i odwrotnie? Wątki miłosne i zazdrość, gwałt i przemoc, rzucanie czarów i obkładanie klątwami czynią z powieści Bernarda Cornwella lekturę godną uwagi. Nie jest to powieść karmiąca czytelnika samą krwią, ginących w walce przeciwników, jest dobrze zrekonstruowanym - może fikcyjnym dla współczesnego odbiorcy - obrazem,
epoki Arturiańskiej. Polecam nie tylko panom, lecz również płci pięknej.

Artur Cornwell za swoją twórczość został uhonorowany przez królową Elżbietę Orderem Imperium Brytyjskiego. Poza tryptykiem arturiańskim, który wieńczy Excalibur, największą popularność przyniosły Cornwellowi przygody Richarda Sharpe'a, historia okresu wojen napoleońskich, przeniesiona na ekran przez BBC.

W notce biograficznej czytamy: Ceniony za umiejętność zgrabnego łączenia rzetelnej, popartej studiami, wiedzy oraz literackiej fikcji, Cornwell jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej poczytnych anglosaskich autorów powieści historycznych.

Bernard Cornwell - Nieprzyjaciel Boga
The Enemy of God
Instytut Wydawniczy Erica
Warszawa 2010
Wydanie I
Okładka miękka ze skrzydełkami, s. 561

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!