Podczas pierwszego dnia III Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się sesja dyskusyjna poświęcona bezpieczeństwu informacji w MŚP.


To drugie takie, ważne przedsięwzięcie wspierające rodzimą przedsiębiorczość, zorganizowane przez Krajowe Stowarzyszenie Informacji Niejawnych.

- Panel poświęcony zagadnieniom bezpieczeństwa gospodarczego, ochrony danych osobowych i własności intelektualnych wskazywał na konieczność budowy świadomości i edukacji na rzecz ochrony informacji – podaje Patrycja Spalska, z Biura Prasowego Kongresu, Młodszy Specjalista ds. Public Relations w Grupie PRC Sp. z o.o. - Gwarantem stabilnego bezpieczeństwa państwa jest Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP, której celem jest przyczynienie się do pogłębienia wiedzy oraz świadomości społecznej o bezpieczeństwie Polski i Polaków. Zaproszeni do udziału eksperci wskazywali na główne zagrożenia i niebezpieczeństwa dla współczesnej gospodarki.

Moderatorem dyskusji był Mieczysław T. Koczkowski, prezes KSOIN a uczestnikami: Andrzej Lewiński, zastępca Generalnego Inspektora Ochrony danych Osobowych, Jerzy Konieczny, profesor w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej; Grzegorz Kuta, dyrektor Biura Ochrony PKP PLK SA; Sławomir Wachowicz, zastępca prezesa Urzędu Patentowego; Renata Pięta, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach; Tadeusz Szkudlarski, prezes Lotos Terminale SA; Robert Wójcik, kierownik IT w ISM TUV NORD Polska oraz Zbigniew Włosowicz, zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Poruszano i analizowano zagadnienia bezpieczeństwa gospodarczego w rozwijającej się gospodarce konkurencyjnej, ochrony danych osobowych, ochrony własności intelektualnej i przemysłowej w kontekście rozwoju firmy w gospodarce opartej na wiedzy.

Szerokiego komentarza o sesji udzielił prof. dr hab. Leszek Korzeniowski, prezes European Association of Security: - Bardzo interesujące było wprowadzenie dokonane przez specjalistów i osoby zarządzające sferą naszego bezpieczeństwa. Wszyscy akcentowali przede wszystkim zagrożenia bezpieczeństwa osobistego i bezpieczeństwa przedsiębiorców wynikające z globalizacji i kształtującej się cyberprzestrzeni.


Leszek Korzeniowski zwraca jednak uwagę, że ten strach, często
paraliżujący normalnych obywateli i powodujący nadmiar biurokratycznego
rozrostu, wymaga być może nowej interpretacji człowieka, a do tego potrzeba
zaangażowania filozofów, teologów, socjologów - i oczywiście przedstawicieli nauk o bezpieczeństwie.

Historycy powinni przypomnieć, że podobne problemy mieli ludzie średniowiecza, zwłaszcza rycerska elita społeczeństwa, znakomicie władająca mieczem, ale nie rozumiejąca, jaki sens może mieć czytanie i pisanie książek.
Podobnie dzisiaj: biurokratyczna elita doskonale żonglująca
językiem prawniczym i umiejąca czytać słowo pisane, nie rozumie, jaki sens
może mieć cyberprzestrzeń. Żyjemy w epoce swoistego przełomu, który już ktoś określił sytuacją rewolucyjną: już nie chcemy żyć
po staremu, ale jeszcze nie umiemy żyć po nowemu.

Ta prawda oraz wiele innych istotnych spostrzeżeń, refleksji, opinii wypłynęła podczas dyskusji.

W gronie uczestników dyskusji i pośród słuchaczy znalazła się spora grupa członków powołanego tego samego dnia Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!