Biało czerwona flaga kiboli piłki nożnej -"Beskidu" w Andrychowie

adamikstory11
Biało czerwona flaga w rekach "kiboli" andrychowskich
Na mecz drużyny gospodarzy Andrychowskiego Klubu Sportowego "Beskid" z drużyną gości KSZO z Ostrowca zapraszały rozwieszone w całym Andrychowie oryginalne plakaty "Najgorszych kiboli".

Zachęcony takimi plakatami oglądałem ten mecz. Teraz po upływie ponad tygodnia od meczu mam okazję podsumować wrażenia. A liczyłem na ciekawą aktywność kiboców i nie przeliczyłem się. Nad jedną z trybun powiewały biało czerwone flagi oraz rozlegały się głośne chóralne śpiewy i okrzyki zorganizowanych kibiców, gł. młodych mężczyzn, zagrzewające andrychowskich piłkarzy do jak najlepszej gry:

"Beskidzie tylko zwycięstwo
Beskidzie tylko zwycięstwo"

A kiedy "nasi" tracą gola lub co gorsza przegrywają słuchać powtarzane chóralnie:

"Beskidzie gramy do końca
Beskidzie gramy do końca!".

Tak kibice Beskidu Andrychów śpiewają po utracie bramki przez swoją drużynę:

Na pewno takie wsparcie przez własnych kibiców 12 graczy boisku na ma szczególne znaczenie podczas meczów wyjazdowych, które są co dwa tygodnie i również co dwa tygodnie andrychowska drużyna gra u siebie na stadionie przy ulicy Kościuszki 1.

30 sierpnia mecz Beskidu z Ostrowcem wypadł w Andrychowie. Tego dnia poziom meczu był wyrównany i szala zwycięstwa długo ważyła się w jedną lub druga stronę. Goście w pomarańczowych koszulkach szarżowali bez powodzenia na bramkę drużyny gospodarzy. Na 15 - minutową przerwę obydwie drużyny udały z wynikiem bezbramkowym, a po powrocie na płytę stadionu wynik meczu przypieczętował celny strzał Szymona Święsa, który w 54. minucie strzelił dla "Beskidu" gola głową po podaniu z rzutu rożnego.

A po przeciwnej stronie stadionu na krytej trybunie siedzą mniej zorganizowani kibicem a poniżej na ławkach podczas dobrej pogody także sporo starszych i młodych kobiet z dziećmi. Są panie w starszym wieku od lat stale kibicujące piłce nożnej. Kobiety mają bezpłatny wstęp na widownię. Bilety są w cenie 5 i 10 zł. Średnio na mecze przychodzi 400 - 600 osób,
Wśród kibiców bliżej murawy można było dostrzec tego dnia burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka. Na zdjęciach kilka fotek zamkniętego już w tym sezonie od 1 września pobliskiego basenu andrychowskiego.

Członkowie klubu kiboli włączają się także w akcje patriotyczne, między innymi pod pomnikiem - muralium który zainicjowali dla upamiętnienia "Żołnierzy Wyklętych" w Parku Miejskim w Andrychowie. Jednym słowem kibic wiele może jak zechce.

O muralium "Żółnierzy Wyklętych" w Andrychowie czytaj więcej w reportażu Jana Szczpańskiego::

Tekst i zdjęcia: Wiesław Adamik