Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blog Festival we Wrocławiu. Odsłona druga – Dzień Blogosfery

Marta Szloser
Marta Szloser
Od lewej: Agnieszka Kwiecień, Łukasz Medeksza, Mariusz Kubik.
Od lewej: Agnieszka Kwiecień, Łukasz Medeksza, Mariusz Kubik. Marta Szloser
Drugi dzień Festiwalu Blogów im. Aidy Warzyńskiej we Wrocławiu obfitował w rozmowy i dyskusje z ludźmi w różny sposób związanymi ze sferą blogów. Większość spotkań odbyła się w podziemiach Mediateki.

Spotkanie otwierające drugi dzień Festiwalu Blogów miało miejsce w Mieszkaniu Gepperta przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Jest to miejsce skupiające ludzi zainteresowanych współczesną kulturą i sztuką, miejsce dyskusji z artystami, publicystami, kuratorami. O godz. 13 odbyło się spotkanie „Dyskurs męski i kobiecy w blogach” z Joanną Niną Karczmarewicz, dziennikarką Polskiego Radia Bis. Prowadziła je Agnieszka Kłos, pomysłodawczyni Festiwalu Blogów.

Blogi Wikipedii oraz osób publicznych

O godz. 14 publiczność przeniosła się do podziemi Miediateki, gdzie Łukasz Medeksza, dziennikarz zafascynowany internetem i jego wpływem na cywilizację, poprowadził spotkanie „Pasja w sieci” – z Agnieszką Kwiecień oraz Mariuszem Kubikiem. Agnieszka Kwiecień jest sekretarzem Stowarzyszenia Wikimedia Polska, opowiedziała o Wikipedii, jej różnych projektach oraz blogach. Blogi te powstają, bo dyskusje w artykułach Wikipedii są ograniczone do spraw merytorycznych, inne tematy są więc przenoszone do blogów. Specjalny blog grupuje i gromadzi wpisy dotyczące Wikipedii, zamieszczone w różnych miejscach. Niedawno powstał również blog Wikisłownika, na którym pisze się o tym projekcie, jego idei, aktualnych problemach, za jego pomocą próbuje się dotrzeć do nowych użytkowników, jest to również źródło informacji o tym, co się dzieje w skupionej wokół Wikisłownika społeczności.

Drugim gościem był Mariusz Kubik, dziennikarz, współtwórca oraz administrator blogów Władysława Bartoszewskiego oraz Ireny Dziedzic. Usłyszeliśmy o jego działalności, o blogach osób obejmujących urzędy publiczne, ich powstawaniu oraz autorach. Jako ciekawostkę Mariusz Kubik zaprezentował rękopisy oraz kserokopie tekstów, materiałów, z których tworzony jest blog Władysława Bartoszewskiego. Goście opowiadali również o blogach ogólnie, jak je postrzegają, czym dla nich są, oraz o swoich przygodach z tą formą publikacji.

„Blogi w Breslau” - Czat na żywo z Markiem Krajewskim

Po krótkiej przerwie rozpoczął się czat na żywo z bardzo popularnym wrocławianinem, autorem kryminałów Markiem Krajewskim. Opowiedział najpierw o swojej pracy pisarza, książkach, Wrocławiu oraz planowanej międzynarodowej koprodukcji filmowej opartej na jego trzech powieściach („Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”). Rozpoczęcie zdjęć planowane jest na lato 2008 roku. Publiczność zadawała wiele pytań dotyczących przede wszystkim popularnych kryminałów, planów w sferze literackiej oraz relacji z wydawcą.

Marek Krajewski prowadzi własnego bloga. Zaczęło się od tego, że wydawca założył mu stronę internetową. Umożliwiła ona publikację m.in. wielu tekstów, które nie zostały wydane. Pisarz był bardzo zadowolony, widząc, że pod jego wpisami pojawiają się komentarze internautów, że powodują one jakiś odzew. Sprawdza swojego bloga codziennie, często korzysta z internetu, np. przy planowaniu trasy przejazdu na spotkanie autorskie w danej miejscowości.

Blog, miniblog, blogasek – „Dyskretny urok blogosfery”

Na godz. 16.30 przybyło najwięcej osób. Rozpoczęło się wtedy spotkanie z Piotrem Czerskim – poetą, prozaikiem, autorem jednego z najczęściej czytanych polskich blogów, a także serwisu blogowego blog.pl, oraz Marcinem Jagodzińskim – poetą, twórcą jednego z pierwszych w kraju serwisów blogowych, serwisu blip.pl oraz wypunktowanego bloga, na którym porusza kwestie dotyczące blogosfery oraz internetu. Goście opowiedzieli o swoich początkach i perypetiach związanych z blogami, stworzonych blogach i serwisach blogowych, blogach profesjonalnych, branżowych, na których można zarobić. Poruszono również kwestie przyszłości blogów oraz zastosowania nowych możliwości (blogi audio, video, mikroblogowanie).

Rzecz o dziennikarstwie obywatelskim

Jedno z pytań dotyczyło relacji między blogami a dziennikarstwem obywatelskim oraz możliwości zespolenia się w przyszłości tych dwóch zjawisk w jedno. Odpowiedź: raczej nie, ponieważ nigdy wielu dziennikarzy obywatelskich nie będzie pisać tekstów na tak dobrym poziomie, jak jeden profesjonalny dziennikarz publikujący w prasie tradycyjnej, drukowanej. Dziennikarstwo obywatelskie nigdy się nie rozkręci, choć inwestuje się w takie portale duże sumy. Powód? Polskie DO jest za mało lokalne i za mało newsowe, a za dużo w nim felietonów…

Polityka, dziennikarstwo, internet

O godz. 18 spotkaliśmy się w bardzo kameralnym gronie z Markiem Łapińskim, przewodniczącym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, wcześniej zawodowym dziennikarzem. Rozmowa dotyczyła dziennikarstwa oraz polityki, roli internetu w polityce kraju (np. podczas ostatniej kampanii wyborczej) oraz polityce lokalnej. Przy okazji ostatniej kwestii Marek Łapiński opowiedział o unowocześnianiu sejmiku, czyli wprowadzeniu do internetu np. transmisji z obrad. Rozmawialiśmy również o blogosferze politycznej, o tym, że część debaty politycznej przechodzi do blogów oraz o jego własnej stronie internetowej Stop monopolowi. Znajdują się na niej publikacje z różnych miejsc, które autor zbiera, tworząc swego rodzaju przegląd prasy w formie bloga. Ta prasówka może być jednocześnie odzwierciedleniem poglądów politycznych.

Koniec spotkania zdominował temat przyszłości prasy papierowej. Marek Łapiński wyraził pogląd, że za około 20-30 lat taka prasa będzie bezpłatna, tradycyjne gazety staną się tylko skondensowaną, reklamową formą tego, co będzie udostępniane w internecie – w pełnej formie, z plikami dźwiękowymi, filmowymi itp.

Klub festiwalowy „Rura”

Wieczorna część programu drugiego dnia festiwalu ponownie została przeniesiona do klubu „Rura”. O godz. 20 odbyło się tam spotkanie „Blog, społeczeństwo, polityka”, na które zaproszono Annę Zielińską (Université Pierre-Mendès-France, Grenoble) i Pawła Bravo (dziennikarz „Rzeczpospolitej”), autorów bloga „Jakieś przepisywanie z prasy wszelakiej”, oraz Jerzego Marcinkowskiego (profesor Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, autor bloga co-wtorek.salon24.pl. O godz. 22 odbył się koncert Husky, a później after party, na którym zagrała DJ Patrycja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto