(© Anna Włoch/Akson Studio (aip))

Bogusław Linda zagra w najnowszym filmie Andrzeja Wajdy pt. "Powidoki". Film traktować będzie o wybitnym artyście Władysławie Strzemińskim. Film wejdzie do kin w 2016 roku - roku 90. urodzin Andrzeja Wajdy.

23 października mają się rozpocząć łódzkie zdjęcia do nowej produkcji w reżyserii Andrzeja Wajdy - „Powidoki”. Filmowcy - pracując w różnych lokalizacjach miasta, m.in. Muzeum Sztuki - spędzą w Łodzi dziewięć dni.

Najnowszy film Andrzeja Wajdy opowie o wybitnym polskim malarzu i teoretyku sztuki, Władysławie Strzemińskim, który urodził się 21 listopada 1893 roku w Mińsku, zmarł zaś 26 grudnia 1952 roku w Łodzi. To twórca unizmu i podwalin nowoczesnej sztuki, współtwórca grupy artystycznej a.r., której kolekcja zapoczątkowała łódzkie Muzeum Sztuki. Artysta w Łodzi zamieszkał w roku 1931, z żoną Katarzyną Kobro.

Był inwalidą - podczas I wojny światowej stracił rękę, nogę i wzrok w prawym oku. W swojej twórczości zajmował się m.in. analizą mechanizmu postrzegania, w tym zjawiskiem powidoku, czyli obrazu wewnętrznego, powstającego na siatkówce oka po chwili patrzenia na przedmiot odbijający światło albo na samo źródło światła. Stąd tytuł filmu. Strzemiński był wizjonerem i autorem wyprzedzającym swoje czasy. Jego bogate doświadczenie życiowe i nietuzinkowa osobowość fascynowały reżysera od dawna.

Umierał w biedzie, porzucony przez żonę i wyrzucony z pracy. „Będzie to portret człowieka niezłomnego, pewnego drogi, po której kroczy. Przez całe życie oddanego sztuce nie dla wszystkich” - mówi o bohaterze filmu Andrzej Wajda. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara, urodzony w Łodzi absolwent „filmówki” Paweł Edelman (ma na koncie m.in. filmy: „Pianista”, „Autor widmo”, „Katyń”, „Pokłosie”). Za scenografię odpowiada absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych Marek Warszewski („80 milionów”, „Miasto 44”, „Karbala”), a kostiumy przygotowuje Katarzyna Lewińska („Dom zły”, „W ciemności”, „Body/Ciało”).

W roli głównej widzowie zobaczą Bogusława Lindę, aktora, który już kilka razy pracował z Andrzejem Wajdą. Towarzyszyć mu będą m.in.: Zofia Wichłacz, Bogusława Zamachowska, Krzysztof Pieczyński, Szymon Bobrowski, Mariusz Bonaszewski, Aleksandra Justa i Maria Semotiuk (nagrodzona w tym roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni). Producentem jest Michał Kwieciński Akson Studio.

O projekcie reżyser rozmawiał z prezydent Łodzi już na początku 2014 roku. „Czas, by wrócić do Łodzi i znów realizować film w tym mieście” - mówił wtedy Andrzej Wajda, który w 1949 roku podjął studia w łódzkiej Szkole Filmowej, a po latach kręcił tutaj głośną „Ziemię obiecaną”. Film „Powidoki” wejdzie do kin w 2016 roku - roku 90. urodzin Andrzeja Wajdy.

Dariusz Pawłowski (aip)

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!