Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brama Mariacka w Gdańsku

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Wschodnia elewacja. Widok z Długiego Pobrzeża w kierunku północnym.
Wschodnia elewacja. Widok z Długiego Pobrzeża w kierunku północnym. Mirosława Kasowska
Jest bardzo, wręcz łudząco, podobna do bramy Chlebnickiej, ale zbudowano ją później, prawdopodobnie w ostatniej ćwierci XV wieku. Po raz pierwszy wzmiankowana jest w roku 1485. Posiada formy późnogotyckie.

Znajduje się u zbiegu wschodniego końca ul. Mariackiej, północnego ul. Dzianej i południowego ul. Mydlarskiej. Wznosi się dość monumentalnie. Po wschodniej jej stronie ma Długie Pobrzeże, a na zachodzie zamyka najbardziej malowniczą i jednocześnie najwęższą ulicę Starówki - Mariacką. Adres bramy to: 80-833 Gdańsk - Główne Miasto, ul. Mariacka 25. Wymiary przejazdu: szerokość - 3,60 m a głębokość - 7,26 m.

To jedna z bram wodnych Głównego Miasta. Zbudowano ją na planie wydłużonego prostokąta.
Jest dość asymetryczna (bardziej niż Barama Chlebnicka) i ma masywne, ośmiokątne wieżyczki obronne flankujące wschodnią elewację. Widnieją w nich otwory strzelnicze. Wieżyczki znacznie wzmacniają tę budowlę.

Brama Mariacka charakteryzuje się ona masywnością, a jednocześnie została wykonana z dużą dbałością o szczegóły. Elewacje rozczłonkowane są częściowo podwójnymi blendami zamkniętymi od góry podwójnym ostrołukiem. Po jednej stronie przejazdu znajdują się trzy, a po drugiej pięć blend. Całość nakrywa dwuspadowy dach i kalenicy równoległej do Motławy i Długiego Pobrzeża.

Na fasadzie powyżej przejazdu od strony Motławy znajdują się trzy herby. W środku herb Polski, a po bokach herby Gdańska i Prus Królewskich. Te dwa ostatnie w stosunku do herbu Rzeczypospolitej umieszczone są w tak zwanym pokłonie heraldycznym. Nad przejazdem od strony zachodniej również widnieje herb, tym razem Gdańska trzymany przez dwa lwy.

W 1998 r. na elewacji od strony wschodniej umieszczono tablicę upamiętniającą niemieckiego przyrodnika i podróżnika, współtwórcę współczesnej geografii barona Alexandra von Humboldta (1769-1859) i jego związki z Gdańskiem. Był on m.in. honorowym członkiem Towarzystwa Przyrodniczego.

Podczas II Wojny Światowej obiekt został bardzo zniszczony. Odbudowano go w latach 1958-61. Podczas odbudowy połączono pomieszczenia znajdujące się w bramie z sąsiadującym obok Domem Towarzystwa Przyrodniczego. Obecnie w bramie mieści się w Muzeum Archeologiczne.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto