W lipcu, już po raz szósty, Wrocław gościć będzie artystów i przedstawicieli ginących kultur świata. To niepowtarzalna okazja do poznania obrzędów, rytuałów i muzyki z Zanzibaru, Burundii czy buszu w Burkina Faso.

We Wrocławiu zaroiło się od plakatów, zapowiadających tegoroczną edycję Brave Festival "Zaklinacze", która odbędzie się w pierwszej dekadzie lipca.

Ideą przedsięwzięcia, jak mówił Dyrektor Artystyczny Grzegorz Bral, było "stworzenie festiwalu, nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych i osamotnionych kultur i ludzi. Musieliśmy stworzyć festiwal przeciwko wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury, z ich własnej wrażliwości; festiwal o świecie, który umiera, odchodzi i zginie, jeśli nie zrobimy czegoś, aby ten proces choć trochę powstrzymać".

Konsekwencja pomysłodawców w realizacji tej ważnej i odważnej idei zaowocowała niezwykłymi wydarzeniami artystycznymi, które w ostatnich pięciu latach miały miejsce we Wrocławiu.
Każda edycja festiwalu miała tytuł - motyw przewodni, wokół którego krążyły festiwalowe wydarzenia.

I tak w pierwszej edycji Brave Festival (listopad 2005r.) była to Magia głosu. Widzowie słuchali pieśni syberyjskich ugadan kurduk, śpiewu z Tuwy, muzyki Swanów, muzyki z tradycji sufickiej i starożytnej Grecji.

Druga edycja Brave Festival (lipiec 2006) to Głosy Azji. 13 zespołów i 99 artystów przybyło do Wrocławia, żeby zaprezentować tradycję, muzykę, śpiew i taniec z Laosu, Japonii, Sri Lanki, Singapuru, Tajwanu, Korei Południowej oraz Syberii.

Trzecia edycja Brave Festival (lipiec 2007r.) ratowała przed zapomnieniem Zatopione pieśni. Widzowie poznali berberyjskie pieśni transowe z Maroka, "pieśni bagien" z Ukrainy, starożytne polifonie z Kaukazu i Biełgorodu, śpiewy z Sardynii a także obejrzeli tańce czarnoskórych Żydów z Etiopii.

Kolejna edycja Brave Festival (lipiec 2008r.) przebiegała pod hasłem Rytuał zaczyna się w Afryce. Widzowie mieli okazję odkryć urok, magię i nieznane piękno Czarnego Lądu. Poznać różne formy artystyczne, należące do "ginącego świata". W tej edycji festiwalu gośćmi byli m.in. tancerze i pieśniarze z plemienia Fula z Nigru oraz kobiety z tanzańskiego plemienia Wagogo, które uczyły tańca i gry na bębnach mieszkańców Wrocławia i gości. Piąta edycja Brave Festival (lipiec 2009r.) objęła Wszystkie Modlitwy Świata. Rytuały
i ceremonie związane z modlitwą i obrzędowością prezentowali mnisi tybetańscy, tancerze Theyyam a także koreańska szamanka.

Co czeka widzów tegorocznej edycji festiwalu? Co kryje główny motyw Zaklinacze? Organizatorzy zadbali o niezbędną informację programową. Żeby każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Wszystko o festiwalu na stronie organizatora

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!