Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

British GP. Niespodziewane zwycięstwo Chrisa Holdera

Redakcja
W rozegranej we wczorajszy wieczór FIM Grand Prix Wielkiej Brytanii zwyciężył dość niespodziewanie Australijczyk Chris Holder. Drugie miejsce przypadło Jasonowi Crumpowi. Trzecie miejsce zajął Jarosław Hampel zostając liderem cyklu GP 2010.

Rozegrane wczoraj Grand Prix Wielkiej Brytanii było dziesiątymi jubileuszowymi zawodami cyklu rozegranym na przepięknym stadionie w stolicy Walii Cardiff. Licznie przybyła publiczność liczyła, że obejrzy ciekawe zawody z udziałem najlepszych zawodników czarnego sportu. Fani speedwaya z Polski oczekiwali zwycięstwa któregoś z biało-czerwonych. Brytyjscy fani natomiast bardzo chcieli, aby któryś z Brytyjczyków wreszcie podjął walkę z najlepszymi, może nawet powalczył o zwycięstwo.

Początek zawodów to zdecydowane wygrane zawodników startujących z wewnętrznych pól startowych (Holder, Hancock, Crump, Hampel) wskutek bardzo twardego toru przygotowanego przez organizatorów, co uniemożliwiało podjęcie walki na dystansie.

Druga seria zawodów to pierwsze zwycięstwo debiutującego w GP Australijczyka Davey'a Watta, kolejne wygrane Hampela i Crumpa oraz pierwsze trzy punkty po jednym punkcie wywalczonym w pierwszym starcie Golloba. Na czele punktacji po dwóch seriach startów znajdowała się dwójka zawodników z kompletem sześciu punktów - Crump i Hampel. Trzeci był niespodziewanie, acz zasłużenie, bardzo szybki wczorajszego wieczora Australijczyk Chris Holder. Tuż za nimi plasowali się Gollob, Harris i Rune Holta z czterema punktami, co zapowiadało bardzo ciekawą dalszą część zawodów.

Już bieg numer dziewięć, w którym zwycieżył Crump, startując z pola zewnętrznego pokazał, że nawierzchnia trochę się odsypała i można było już atakować na całej szerokości toru stadionu Millenium. W kolejnych wyścigach pierwsi na metę przyjeżdżali kolejno Andersen, Pedersen oraz Lindgren.

Po trzech startach komplet dziewięciu punktów miał na koncie obrońca tytułu mistrza świata Jason Crump, tuż za nim znajdował się Hampel z ośmioma oraz Holder z siedmioma oczkami. Po sześć mieli Gollob i Lindgren.

W biegu trzynastym odważnym atakiem na pierwszym łuku popisał się Jarosław Hampel wychodząc na prowadzenie, którego nie oddał już do mety zapewniając sobie pewne miejsce w półfinałach. Dotychczasowy lider Crump zanotował małą wpadkę przegrywając w biegu czternastym z debiutantem Davidem Wattem, co pozwoliło Hampelowi zrównać się z nim punktami. Bieg piętnasty bez historii. Wygrał z dużą przewagą Szwed Lindgren zapewniając sobie występ w półfinale. Czwartą serię zakończyła wygrana w biegu szesnastym Tomasza Golloba, który po pięknej walce na dystansie pokonał Kennetha Bjerre, Taia Woofindena i Chrisa Harrisa.

Ostatnia seria zasadniczej cześć zawodów rozpoczęła się od pierwszego dzisiaj biegowego zwycięstwa Rune Holty, który pokonał Harrisa, Jonssona i Lindgrena i zachowując matematyczne szanse na awans do najlepszej ósemki. Bieg osiemnasty wygrał Bjerre pokonując rewelacyjnego wczoraj Holdera oraz nie mogącego odnaleźć się w tym sezonie Grega Hancocka.

W dziewiętnastej gonitwie dnia Davey Watt upadł na tor po bardzo ostrym ataku na drugim łuku Nickiego Pedersena. Były mistrz świata nie zostawił w ogóle miejsca przy bandzie Australijczykowi i zawodnik z Antypodów upadł na tor za co sędzia nie wiedzieć czemu wykluczył właśnie jego a nie Duńczyka.
Kontrowersyjna decyzja sędziego spotkała się z głośnymi gwizdami kibiców, zgromadzonych na Millenium Stadium. Na deser rundy zasadniczej w ostatnim 20.biegu zmierzyli się ze Crump, Hampel,Gollob oraz Andersen. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł Bydgoszczanin zostawiając za sobą Lesznianina oraz Australijczyka i Duńczyka.

W pierwszym półfinale na stracie stanęli Gollob, Holder, Andersen oraz Holta. Startujący od krawężnika zawodnik Stali Gorzów zanotował defekt motocykla i ku rozpaczy kibiców nie mógł kontynuować jazdy. Na takim obrocie sprawy skorzystał młody Australijczyk Holder, który wraz z
Duńczykiem awansował do wielkiego finału. W stawce nie liczył się Holta.
W drugim półfinale od początku na prowadzeniu znajdował się Hampel, który skutecznie przez cały wyścig odpierał ataki Jasona Crumpa i wspólnie z Kangurem awansował do wielkiego finału. Trzeci w tym biegu był Lindgren. Na końcu stawki na metę dojechał Pedersen.

Wielki finał FIM Grand Prix Wielkiej Brytanii to popis wyśmienitego Chrisa Holdera. Po wygranym starcie młody Australijczyk pomknął do mety. Pozostawiając na pokonanym polu Jasona Crumpa oraz Jarosława Hampela. Czwarty był Hans Andersen.

Po Grand Prix Wielkiej Brytanii na prowadzanie w klasyfikacji generalnej mistrzostw powrócił Jarosław Hampel, który wyprzedza Tomasza Golloba o zaledwie dwa punkty.
Na trzecie miejsce awansował powracający do formy po zeszłorocznej kontuzji Jason Crump. Na czwartej pozycji jest Kenneth Bjerre. Na piąte miejsce awansował po bardzo dobrym występie w stolicy WaliiChris Holder.

Kolejne Grand Prix odbędzie się 14 sierpnia w Malilli w Szwecji.

Klasyfikacja końcowa GP Wielkiej Brytanii 2010:
1. Chris Holder - 19 (3,2,2,1,2,3,6) + 1. miejsce w finale
2. Jason Crump - 17 (3,3,3,2,0,2,4) + 2. miejsce w finale
3. Jarosław Hampel - 17 (3,3,2,3,1,3,2) + 3. miejsce w finale
4. Hans Andersen - 10 (1,1,3,1,2,2,0) + 4. miejsce w finale
5. Tomasz Gollob (Polska) - 12 (1,3,2,3,3,d)
6. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 10 (2,1,3,3,0,1)
7. Rune Holta (Polska) - 8 (2,2,0,0,3,1)
8. Nicki Pedersen (Dania) - 7 (0,1,3,2,1,0)
9. Kenneth Bjerre (Dania) - 7 (0,1,1,2,3)
10. Greg Hancock (USA) - 7 (3,0,1,2,1)
11. Davey Watt (Australia) - 6 (0,3,0,3,w)
12. Tai Woffinden (Wielka Brytnia) - 6 (0,0,2,1,3)
13. Chris Harris (Wielka Brytania) - 6 (2,2,0,0,2)
14. Magnus Zetterstroem (Szwecja) - 6 (2,0,1,1,2)
15. Scott Nicholls (Wielka Brytania) - 4 (1,2,1,0,0)
16. Andreas Jonsson (Szwecja) - 2 (1,0,0,0,1)

Bieg po biegu:
1. Holder, Holta, Gollob, Pedersen
2. Hancock, Zetterstroem, Jonsson, Woffinden
3. Crump, Lindgren, Andersen, Bjerre
4. Hampel, Harris, Nicholls, Watt
5. Watt, Holta, Bjerre, Zetterstroem
6. Hampel, Holder, Lindgren, Woffinden
7. Crump, Harris, Pedersen, Hancock
8. Gollob, Nicholls, Andersen, Jonsson
9. Crump, Woffinden, Nicholls, Holta
10. Andersen, Holder, Zetterstroem, Harris
11. Pedersen, Hampel, Bjerre, Jonsson
12. Lindgren, Gollob, Hancock, Watt
13. Hampel, Hancock, Andersen, Holta
14. Watt, Crump, Holder, Jonsson
15. Lindgren, Pedersen, Zetterstroem, Nicholls
16. Gollob, Bjerre, Woffinden, Harris
17. Holta, Harris, Jonsson, Lindgren
18. Bjerre, Holder, Hancock, Nicholls
19. Woffinden, Andersen, Pedersen, Watt (w/u)
20. Gollob, Zetterstroem, Hampel, Crump

Półfinały
21. Holder, Andersen, Holta, Gollob (d)
22. Hampel, Crump, Lindgren, Pedersen

Wielki finał:
23. Holder, Crump, Hampel, Andersen

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto