Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Broadway w Łodzi

Redakcja
W niedzielę, 24 stycznia 2010 r., w łódzkim klubie Wytwórnia miała miejsce kolejna już podróż przez 80 lat historii musicalu pt. „Broadway, róg Północnej”.

Premiera spektaklu w reżyserii Artura Żymełki miała miejsce 29 lutego 2008 r. Od tego czasu jest on nieprzerwanie wystawiany na deskach łodzkiego Teatru Muzycznego. Z powodu trwającego remontu budynku Teatru Muzycznego, łódzki Broadway przeniósł się z rogu ul. Północnej na róg ul. Łąkowej i al. Mickiewicza, gdzie mieści się klub Wytwórnia.

„Broadway, róg Północnej” jest kompilacją musicalowych dzieł wszechczasów stworzonych przez największych kompozytorów w historii gatunku. Podczas koncertu można usłyszeć przeboje musicalowych mistrzów, począwszy od Richarda Rodgersa i George`a Gershwina - przedstawicieli wielkiej amerykańskiej piątki, która stworzyła nową formę muzyczną, poprzez utwory najwybitniejszych jej przedstawicieli z lat późniejszych: Fredericka Loewego, Leonarda Bernsteina - gwiazd lat 50., następnie utwory królujących w latach 60. Johna Kandera, Jerry'ego Bocka i Michella Leigha oraz Andrew Lloyda Webbera - twórcy rock-opery, bo tak od jego debiutu na początku lat 70. XX wieku zaczęto nazywać nowe wcielenie musicalu.

Autorzy "Broadway, róg Północnej" za cel postawili sobie opowiedzenie - muzyką, śpiewem, tańcem - historii musicalu. Ten gatunek angloamerykańskiej sztuki muzycznej jest niezwykle popularny od blisko 80 lat i ciągle podlega przeobrażeniom.

Spektakl składa się z dwóch części. Niedzielna „podróż” widzów zgromadzonych w łódzkim klubie Wytwórnia rozpoczęła się w wysłuchaniem suity z „Upioru w operze”, a nastęnie usłyszeliśmy wykonanie utworów z musicalu „My fair lady”, będącego adaptacją sztuki "Pigmalion" George’a Bernarda Shawa, do którego muzykę stworzył Frederick Loewe. Spektakl ten miał swoja premierę w marcu 1956 roku i od tamtego czasu w Mark Hellinger Theatre wystawiany był aż 2717 razy. Dodatkową popularność przyniosła mu nagrodzona 8 Oscarami wersja filmowa.

Na scenie pojawiły się trzy artystki i znakomicie zaprezentowały słynną pieśń ze „Skrzypka na dachu” pt. „Oj swatko…”, a tuż po nich widzowie zobaczyli i usłyszeli wspaniałe wykonanie słynnego na całym świecie utworu pt. „Gdybym był bogaczem”. W roli Tewjego Mleczarza wystąpił sam Zbigniew Macias.

Balet Teatru Muzycznego w Łodzi zaprezentował oryginalny Taniec Maurów z „Człowieka z La Manchy”, a na zakończenie pierwszej części przenieśliśmy się do czasów musicalu lat 30. i usłyszeliśmy utwory takie jak: "Południowy Pacyfik" czy "Szalona dziewczyna".

Drugą część spektaklu otworzyło wykonanie przez orkiestrę uwertury z musicalu „Człowiek z La Manchy” oraz fantastyczne zaśpiewanie pieśni „Śnić cen” przez Zbigniewa Maciasa.
W tej części usłyszeliśmy również fragmenty słynnego musicalu „West Side Story”, przeniesionej na nowojorskie ulice adaptacji "Romea i Julii", do którego muzyke napisał Leonard Bernstein, twórca mniej słynnego „Kandyda”, mistrzowskiego dzieła z pogranicza opery, operetki i musicalu.

Podczas koncertu publiczność usłyszała również utwory z „Nędzników” - Claude -Michel Schonberga oraz z „Zorby” Johna Kander’a. W koncercie przypominającym historię musicalu nie mogło zabraknąć także utworów jednego z najgłośniejszych autorów – Andrew Lloyda Webbera. Jego twórczość reprezentowały hity z "Jesus Christ Superstar", "Evity" a także z napisanego w latach 80. "Upiora w operze".

Na zakończenie orkiestra, chór, balet Teatru Muzycznego w Łodzi, tancerze Szkoły Tańca Project Salsa i dyrygent Lesław Sałacki wspólnie wykonali pieśń z „Człowieka z La Manchy”.

Autorem choreografii jest reżyser "Broadway, róg Północnej" Artur Żymełka. Spektakl powstał na podstawie scenariusza przygotowanego przez Zbigniewa Maciasa, autorką scenografii jest Ewa Posmyk. Chór przygotował Roman Paniuta. Jako soliście zaśpiewali: Sylwia Strugińska, Emilia Klimczak, Tomasz Rak, Piotr Kowalczyk, Agnieszka Gabrysiak, Zbigniew Macias, Aleksandra Drzewicka, Anna Dzionek, Piotr Kowalczyk.

Jeśli ktoś z Was chce przeżyć fantastyczną przygodę i miło spędzić czas powinien zarezerwować sobie czas 20 lutego lub 20 marca aby wybrać się na „Broadway, róg Północnej” i obejrzeć znakomite przedstawienie pełne ekspresji, wdzięku artystów, podkreślającą nastrój scenografię, ruch sceniczny, taniec.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto