Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bronisław Komorowski. Błogosławiony z lilijką w życiorysie

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Pomnik bł. ks. Bronisława Komorowskiego w Gdańsku Wrzeszczu
Pomnik bł. ks. Bronisława Komorowskiego w Gdańsku Wrzeszczu
Był proboszczem parafii św. Stanisława w Gdańsku Wrzeszczu, działaczem Koła Przyjaciół Harcerstwa i harcerskim kapelanem, więźniem Victoriaschule i KL Stutthof. Rozstrzelany w grupie wybitnych Polaków 22 marca 1940 roku.

Bronisław Komorowski urodził się w 1889 roku w chłopskiej rodzinie z Barłożnie koło Starogardu Gdańskiego. Po ukończeniu szkoły powszechnej nauki pobierał w Collegium Marianum w Pelplinie. W 1910 roku zaczął studiować teologię i filozofię w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Od 1914 roku, po uzyskaniu święceń kapłańskich pracował w Łęgowie koło Pruszcza Gdańskiego, a po roku został wikarym w kościele p.w. św. Mikołaja w Gdańsku.

W Gdańsku był orędownikiem polskości. Odprawiał Msze św. z polskimi kazaniami. Doprowadził do powstania pierwszego w Wolnym Mieście polskiego kościoła p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika, którego został proboszczem. Żywo włączył się w działalność polskich organizacji, objął opieką drużyny harcerskie działające na terenie Wrzeszcza. Został kapelanem harcerzy.

Wspierał Akademickie Koło Misyjne oraz Sodalicję Mariańską Akademików. Należał do Ligi Katolickiej, Gminy Polskiej, gdzie był wiceprezesem, Towarzystwa Ludowego „Jedność”, Związku Polaków. W latach 1933-1934 był jedynym polskim radnym miejskim w Gdańsku.

Ksiądz Bronisław Komorowski z księdzem Franciszkiem Rogaczewskim zabiegali o erygowanie polskich parafii personalnych na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Dzięki ich staraniom i przy poparciu gdańskiego biskupa E. O’Rourke Watykan zezwolił na ustanowienie czterech parafii personalnych. Powstały one przy kościele św. Stanisława we Wrzeszczu, Chrystusa Króla w Gdańsku, kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Nowym Porcie oraz w Sopocie. Niestety, w 1938 roku pod naciskiem Senatu Gdańskiego biskup O’Rourke cofnął zarządzenie o powołaniu parafii personalnych i ustąpił ze stanowiska.

Ksiądz Komorowski został aresztowany 1 września 1939 roku i osadzony w osławionej „Viktoria Schule”. Następnego dnia znalazł się w pierwszym transporcie do obozu Stutthof. Tam pracował w komandach przy budowie obozu, wyrębie drzew oraz ich korowaniu. Więźniowie mieszkali w namiotach, do czasu wybudowania baraku. Jako kapłan był w szczególnie narażony na szykany i prześladowanie ze strony esesmanów. Oskarżony o gromadzenie broni był głodzony i torturowany.

Ks. B. Komorowski, podobnie jak większość więzionych księży niósł potajemnie wśród więźniów posługę kapłańską. 22 marca 1940 roku, w Wielki Piątek, wraz z grupą 66 wybitnych działaczy polskich z Gdańska i Pomorza został wywieziony do lasu, i rozstrzelany w zbiorowej egzekucji.

Po wojnie udało się odnaleźć zamaskowany grób. Po ekshumacji, w kwietniu 1947 roku szczątki doczesne kapłana złożono na cmentarzu na gdańskiej Zaspie. W opinii Kościoła Katolickiego ksiądz Bronisław Komorowski poniósł śmierć męczeńską. Papież Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 roku.

W Gdańsku znajduje się Plac im. Błogosławionego Księdza Bronisława Komorowskiego, a w pobliżu postawiono pomnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto