Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bruksizm czyli zgrzytanie zębami podczas snu. Jak go leczyć?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
DRosenbach/domena publiczna
Ludzie w czasie snu zachowują się bardzo różnie. Są tacy, którzy lunatykują, albo mocno chrapią. Niektórzy śpią cicho i spokojnie, a jeszcze inni... zgrzytają zębami.

Co ludzie robią we śnie? Jedni śpią normalnie - zwyczajnie i spokojnie, inni chrapią lub lunatykują, a jeszcze inni zgrzytają zębami. Do tej ostatniej grupy - nocnych śpiących "zgrzytaczy" - należą niezbyt szczęśliwi ludzie. Tak, to nie żart. Zgrzytanie zębami we śnie, tzw. bruksizm to mimowolne ścieranie zębów podczas snu. Wiąże się ono u wielu ludzi z nieświadomym, bardzo mocnym zaciskaniem szczęk. Z tego powodu w dzień cierpią. Bruksizm jest dość częstą przypadłością - podaje Fakt.pl. Według specjalistów dotyka co drugą osobę. Częściej cierpią kobiety niż mężczyźni.

Na ogół ludzie nie wiedzą, że mają chorobę bruksizmu. Jak ją rozpoznać? Jeżeli co rano budzimy się niewyspani, bolą nas stawy, szczęki i mięśnie karku - to znak bruksizmu. Dodatkową dolegliwością mogą być częste bóle głowy. Widoczną szkodą, jaką wyrządzamy zgrzytając zębami jest pościerane szkliwo zębów - czasem dość znacznie. Niektórzy tak mocno zgrzytają, że szkliwo pęka, a nawet łamią się siekacze. Oprócz wymienionych objawów i szkód wynikających z bruksizmu, mogą również pojawić się trwałe uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Nieleczony bruksizm powoduje notoryczne bóle głowy i twarzy, a to może być przyczyną poważnych problemów z kręgosłupem, słuchem i wzrokiem.

Według specjalistów, gdy dochodzi do częstego zgrzytania zębami we śnie, człowiek zaciska szczękę nawet do 10 razy mocniej niż podczas np. jedzenia. Z czasem powstają uszkodzenia zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych, czytamy w se.pl. Ale nie tylko. Powstają też zaburzenia równowagi w nadmiernie napiętych mięśniach żwaczowych i mimicznych, przez "system szlaków powięziowych oraz wspólny system unaczynienia i unerwienia", przekazywane są dalej do "mięśni podpotylicznych, obręczy barkowej, mięśni przykręgosłupowych, mięśni obręczy biodrowej i dalej aż do okolic stawów skokowych".
Ponieważ układ mięśniowo-nerwowy ma wspólne połączenia także z systemem kostnym, człowiek dotknięty chorobą bruksizmu, musi się liczyć z poważnymi jej następstwami. Jak pisze se.pl - "ten system transmisji napięć i objawów, jest doskonale znany fizjoterapeutom, zajmującym się terapią manualną. Dysfunkcje stawów skroniowo - żuchwowych wpływają na pozostałe układy człowieka, dlatego bardzo często wady zgryzu współwystępują z wadami postawy. Kolejne zaburzenia równowagi napięć mięśniowych powodują stopniowe zmiany w układzie kostno-stawowym".

Bardzo często wiele osób, które cierpią na bóle głowy okolicy skroniowej i czołowej, uważa że ma migrenę. Faktycznie, u 80 proc. osób te dolegliwości są wynikiem bruksizmu. Zdaniem specjalistów, migrena jest chorobą o podłożu neurologiczno-naczyniowym. Podczas ataku migreny, dochodzi do "zwężenia naczyń mózgowych, przy jednoczesnym wydzielaniu dużej ilości serotoniny". Silny ból głowy jest jednym z objawów zwężenia naczyń mózgowych.

Natomiast w przypadku bruksizmu, bóle głowy powstają w wyniku wzmożonego napięcia mięśni głowy i szyi. Źródłem tego napięcia są nadmierne i często "asymetryczne przeciążenia w obrębie narządu żucia". Co je powoduje? Wady zgryzu, źle dopasowane plomby, mostki, protezy, korony albo... żucie gumy. Według lekarzy, zaciskanie zębów "jest schorzeniem psychosomatycznym, podobnie jak np. choroba wrzodowa żołądka". A więc powodem bruksizmu, poza czynnikiem "zwarciowym" jest też czynnik "psychiczny", czyli po prostu "długotrwały stres i silne napięcie". Dopiero współistnienie tych dwóch czynników oraz swoistej podatności tkankowej, prowadzi do wystąpienia pełnych objawów schorzenia. Czy bruksizm można leczyć? Owszem, można. Trzeba zgłosić się do lekarza dentysty. Zbada on zęby i zada pacjentowi kilka pytań. Określi potencjalne źródła bruksizmu i zaleci stosowne leczenie. Na zęby na czas snu, zaproponuje stosowanie odpowiedniej nakładki (szyny). Jednak nakładka nie leczy przyczyn bruksizmu. Ponieważ bywa nią codzienny stres, pomocne może być wszystko, co go redukuje - pisze colgate.pl. Wskazane jest słuchanie relaksującej muzyki, czytanie książek, spacery na świeżym powietrzu i kąpiele wodne. Można też korzystać z nauki skutecznych sposobów niwelowania stresu. Ponadto specjaliści radzą podkładać sobie na czas snu ciepłą, wilgotną ściereczkę po bocznej stronie twarzy, aby pomagać w rozluźnieniu mięśni obolałych na skutek zaciskania w nocy zębów.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto