Coraz częściej w grach komputerowych pojawią się aluzje do seksu czy sceny przemocy i coraz częściej te przekazy docierają do najmłodszych. Wielu producentów gier, takich jak amerykańska firma RockStar, jest posądzanych o produkowanie brutalnych produktów w celu wywołania kolejnych skandali obyczajowych, które zwiększą przychody.

Dobrym przykładem jest chociażby Grant Theft Auto San Andreas - gra uważana za najbardziej brutalną. Jednym celem rozgrywki jest zabijanie uczciwych obywateli i policjantów, a sceny "likwidacji" przeciwników są przedstawione w sposób dosłowny. Są też sceny, w których ukazany został stosunek płciowy, w pełni widoczny po odblokowywaniu przy pomocy specjalnego moda. Wiele osób uważa, że był to cyniczny wybieg, mający na celu oszukanie psychologów, którzy mieli przebadać grę pod kątem bezpieczeństwa dla dzieci. Większość poprzednich tytułów firmy Rockstar było dozwolonych od lat 18, a GTA SA był pierwszym tytułem dopuszczonym dla starszych nastolatków i to po po skandalu z modem hot coffe, który odblokowywał niewidoczne sceny erotyczne.

Najnowsza gra firmy RockStar ma wdzięczną nazwę "Bully" (nie mylić z sympatycznym bałwankiem, który wielu z nas tulił do snu). Główny bohater jest uczniem "elitarnej" szkoły, w której jedynym zadaniem jest szykanowanie, mordowanie uczniów i nauczycieli, co głównemu bohaterowi uchodzi bezkarnie. Od pewnego czasu europejscy politycy dyskutują nad ograniczeniem czy nawet zakazem sprzedawania niektórych gier. Pojawia się pytanie, czy ograniczenie sprzedaży jest rozwiązaniem w dobie pluralizacji internetu.
Poniżej lista najbardziej brutalnych gier z ostatnich lat sporządzona przez amerykańskie zrzeszenie Family Media Guide, które za swój cel uznało ochronę dzieci przed złymi treściami.

Oto czołówka:

“Resident Evil 4”
. Gracz staje na czele specjalnej jednostki, która ma odbić porwaną córkę prezydenta USA. Podczas pierwszych minut gracz natrafia na koszmarnie zmasakrowane zwłoki.

“Grand Theft Auto San Andreas”
. Gracz jest młodym czarnoskórym gangsterem, który pracuje dla gangu żeby zyskać respekt i pieniądze. Zadania gracza polegają na kradzieżach samochodów, zastraszeniach, morderstwach na zlecenie i na niszczeniu własności publicznej. Gracz morduje cywilów oraz policjantów, a także korzysta z usług prostytutek żeby poprawić samopoczucie swojej postaci.

“God of War”
. Gracz jest bezlitosnym wojownikiem, który szuka zemsty na bogu, który “wrobił” go w morderstwo własnej rodziny. Gracz może w sposób bezlitosny torturować jeńców, których pojmał.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!