28-letni Brytyjczyk, zaangażowany w akcje przeciwdziałania łamaniu praw człowieka w wojnie z terroryzmem, będzie gościem Amnesty International.

W czwartek, 2 kwietnia w centrum Zielna, Ruhal Ahmed spotka się z zainteresowanymi o godzinie 18.00. Dwa dni później, w samo południe, weźmie udział w happeningu przed Kancelarią Premiera. Ahmed walczy o prawa człowieka, odkąd wypuszczono go z więzienia w Guantanamo. Był tam poddawany torturom - zmuszano go do słuchania bardzo głośnej muzyki, bito, trzymano w izolatce, przesłuchiwano ponad sto razy. Dopiero, gdy "przyznał się" do udziału w wiecu Osamy bin Ladena, odzyskał wolność.

Ruhal Ahmed trafił do więzienia w 2001 roku. W sierpniu pojechał do Pakistanu na wesele, skąd wraz z przyjaciółmi wybrał się na wycieczkę do Afganistanu. Tam trafił do niewoli Sojuszu Północnego, który sprzedał go Amerykanom. Jego historia była inspiracją dla Michaela Winterbottoma do nakręcenia znanego filmu „Droga do Guantanamo”.

Ta wizyta zapoczątkuje następny etap kampanii „Stop torturom w wojnie z terroryzmem”. Amnesty International wzywa władze do ujawnienia wyników śledztwa dotyczącego istnienia w Polsce tajnych więzień CIA.

Więcej:
Amnesty.org

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!