10 grudnia br. mieliśmy okazję podziwiać niecodzienne zjawisko. Na niebie po raz ostatni w tym roku, mogliśmy obserwować całkowite zaćmienie Księżyca.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, wówczas kiedy w jednej linii ustawia się Ziemia, Słońce i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest na tyle duży, że srebrny glob może się za nim zupełnie schować.

Nasz naturalny satelita, świeci światłem odbitym od Słońca. Jego zasłonięcie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje być widoczna. Całkiem "zaćmiony" Księżyc, pojawił się na niebie w Polsce północno - wschodniej już o 15.00. Mieszkańcy tej części kraju mieli okazję ujrzeć, całą jego maksymalną fazę zaćmienia. O 15.32 nastąpił kulminacyjny moment, podczas którego nasz naturalny satelita pogrążył się w ziemskim cieniu i zmienił barwę na czerwono – brązową. O 17.18 przeszedł w fazę półcienia, a koniec zjawiska nastąpił o 18.30.

Najlepszy widok mieli mieszkańcy Azji, Australii, Alaski i wysp Pacyfiku. Kolejne całkowite zaćmienie w Polsce widoczne w całości, "już" 28 września 2015 roku.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!