Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny idą w górę. Rzeczy niezbędne zdrożeją najbardziej

Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Hipermarket
Hipermarket Albertyanks - Albert Jankowski, domena publiczna, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Poland._Gmina_Piaseczno_002.jpg
Jak prognozują eksperci, w 2011 r. zdrożeją rzeczy codziennego użytku - żywność, ubrania i oczywiście paliwo. Nie wzrosną natomiast ceny produktów z branży RTV, a mieszkania powinny potanieć.

W styczniu podwyższono VAT, ale to nie on jest powodem podwyżek cen - jego udział we wzroście szacuje się na maksymalnie 0,7 proc. Jednak ceny surowców są najwyższe od 20 lat. Dlaczego?

Jak w wypowiedzi dla serwisu Dziennik.pl stwierdził analityk A-Z Finanse Paweł Cymcyk, "po kryzysie inwestorzy i spekulanci zwietrzyli szansę na ożywienie w globalnej gospodarce i przystąpili do zakupów". Nie było to trudne - zachodnioeuropejskie banki centralne drukowały pieniądze, by walczyć z kryzysem, w Polsce szalały powodzie, w Rosji zaś susze i pożary. Efektem tych zjawisk są rekordowe ceny surowców, m.in. rolnych.

Żywność zdrożeje średnio o 5 proc. Im droższy surowiec, tym droższe produkty - podwyżki nie będą jednak wprost proporcjonalne. Koszty rozłożą się na producentów, dostawców oraz detalistów.

Najbardziej - bo aż o 20 proc. - zdrożeją wyroby pszenne. Ocenia się jednak, że chleb nie przekroczy ceny 5 zł. W drugiej połowie roku powinniśmy spodziewać się, że w istotny sposób zdrożeją mięso oraz cukier. Cena tego ostatniego osiągnie poziom najwyższy od 30 lat.

Podrożeją także ubrania - oprócz cukru rekordowe ceny osiąga także bawełna. W ciągu ostatniego roku zdrożała ona trzykrotnie i obecnie cena za tonę surowca wynosi 4,6 tys. dolarów. Do końca ceny ubrań wzrosną o kolejne 20-30 proc. Podwyżki cen najsilniej zaznaczą się w przypadku wyrobów z czystej bawełny - pościeli, ręczników i bielizny.

Podwyżki cen w branży AGD też są nieuniknione i mogą sięgać nawet 10 proc.

Żadną niespodzianką nie jest jednak wzrost cen paliw - baryłka ropy kosztuje 102-104 dolary. Eksperci uważają, że paliwa na stacjach mogą zdrożeć o 4-6 proc., ich średnia cena nie powinna jednak przekroczyć 5 zł za litr.

Nie wszystko jednak podrożeje - ceny mieszkań spadną o 2 proc., a produkty z branży RTV będzie można kupić z nawet 20 proc. upustem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto