(© http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Poland._Gmina_Piaseczno_002.jpg)

Rząd zapowiedział wprowadzenie od nowego roku podwyżki podatku VAT. Jak ta zmiana odbije się na cenach żywności? Okazuje się że ceny jedzenia wzrosną średnio nawet o 6 proc.

Jak przekonuje resort finansów zmiana stawek podatku od towarów i usług nieznacznie wpłynie na cenę żywności. Ludwik Kotecki, wiceminister finansów podwyżka VAT na żywność nieprzetworzoną, o 2 pkt proc. przy jednoczesnej obniżce podatku na pozostałe artykuły żywnościowe z 7 do 5 proc., spowoduje, że zmiany VAT nie obciąży nadmiernie domowych budżetów.

Odmiennego zdania są ekonomiści, którzy twierdzą, że rzeczywistość może nas niemile rozczarować. Przyczyną wzrostu cen żywności nie będzie tylko podatek VAT. Zdaniem Ernesta Pytlarczyka, analityka BRE Banku duże znaczenie będzie miała też sytuacja na rynku. - Złe warunki pogodowe, niższe do 15 proc. zbiory zbóż i ruchy w VAT- to wszystko przełoży się na znaczny wzrost cen, nawet o 5 – 6 proc. w stosunku do tegorocznych- dodaje. Już teraz na targowiskach zaobserwowano podwyżki rzędu 3-4 proc.

Jak zauważa Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową ceny zbóż wpływają na ceny bardzo wielu artykułów żywnościowych, a to, co działo się w pogodzie w tym roku, spowoduje, że zboże zdrożeje bardziej, niż gdyby pogoda sprzyjała zbiorom- mówi ekspert.

Jak czytamy na stronie "Rzeczpospolitej" z danych GUS wynika, że czteroosobowa rodzina wydaje na jedzenie i używki około 903 zł. Wkrótce wydatki biedniejszych grup społecznych mogą spaść nawet o 30 proc.
Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!