MSWIA http://pl MSWIA http://pl

MSWIA http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Gmach_MSWiA.jpg&filetimestamp=20111130093338 (© Lukasz2, CC BY-SA 3.0)

Jak się okazuje zdobycie adresu domowego premiera, tajnego agenta czy szefa policji wcale nie jest takie trudne. Wystarczy znać imię i nazwisko takiej osoby oraz wytoczyć jej proces cywilny.

Przebieg pozyskiwania danych wygląda następująco - gdy już wytoczymy proces, musimy za pośrednictwem adwokata, złożyć wniosek do Centrum Personalizacji Dokumentów w MSW, które zajmuje się udostępnianiem danych z Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności i gotowe. CPD nie sprawdza tego, jaką funkcję pełni osoba, której wniosek dotyczy i bez problemu udostępnia dane.

Wszystkiemu winna jest ustawa o ewidencji ludności, która nie przewiduje możliwości wpisywania do systemu informacji o funkcji, którą dana osoba pełni. Nie ma też znaczenia czy adres danej osoby jest zastrzeżony. Zatem w zasadzie każdy może mieć dostęp do osobistych danych nie tylko polityków, ale np. policjantów pracujących pod przykryciem.

Sprawą zainteresował się kilka lat temu Grzegorz Schetyna, który wysłał pismo do ministra sprawiedliwości z prośbą o zmianę ustawy. Jednak jego wniosek został odrzucony. Jak informuje gazeta.pl problemem ma zająć się szef MSW Jacek Cichocki oraz minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!