Chińskie miecze z epoki walczących królestw Chińskie miecze z epoki walczących królestw

Chińskie miecze z epoki walczących królestw. Pierwszy z lewej jest z żelaza, a pozostałe z brązu (© Fot. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Gary Lee Todd)

Jak podaje chińska agencja Xinhua robotnik, który pracował przy sortowaniu i oczyszczaniu kamieni wydobytych z rzeki, odnalazł zachowany w idealnym stanie miecz sprzed ponad 2200 lat.

Znalezisko jest bardzo niezwykłe. Miecz, jak wskazuje styl, w którym został wykonany, datuje się na lata 475-221 p.n.e, czyli na epokę walczących królestw.

Miecz nie posiada żadnych zdobień czy też inskrypcji. Jak podaje Xinhua, uczonym chińskim nie udało się ustalić, gdzie i dla kogo został wykuty, Trwają również ustalenia w jaki sposób mógł znaleźć się wśród kamieni w rzece.

Wedle depeszy, miecz nie trafiłby w ręce archeologów, gdyby nie wywiązała się kłótnia o antyk pomiędzy znalazcą a drugim robotnikiem, który siebie również uznał za znalazcę.

Chińska agencja Xinhua informuje, że spór przerodził się w tak duży konflikt, że wzbudził ciekawość lokalnej policji. Lokalne władzę skłoniły obu zainteresowanych do natychmiastowego poinformowania naukowców.

Źródło: Link

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!