Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chiński rok tygrysa 2022 bez swojego patrona?

Agnieszka Banach
Agnieszka Banach
Organizacja WWF ostrzega, że przed rokiem 2022, który jest chińskim rokiem tygrysa, zwierzęta te mogą zniknąć z naszej planety. WWF alarmuje o dużej liczbie skonfiskowanych przedmiotów wykonanych z tygrysów.

Raport pt. "Tylko skóra i kości" - przygotowany przez organizację monitoringu handlu dzikimi zwierzętami i roślinami TRAFFIC, podsumowuje, że w ciągu roku w 11 z 13 zamieszkiwanych przez tygrysy krajów, konfiskuje się średnio części ze 104 do 119 osobników. W ciągu ostatnich dziesięciu lat skonfiskowano pozyskane nielegalnie przedmioty wykonane z co najmniej 1 069 tygrysów. Jeżeli zwierzęta te będą zabijane w takim tempie i nie podejmiemy żadnych środków zapobiegawczych, gatunek ten może nie dotrwać do chińskiego roku tygrysa.

- Duża liczba zatrzymań świadczy oczywiście o sprawnym działaniu służb, które odpowiadają za zwalczanie nielegalnego handlu tym ginącym gatunkiem. Jest jednak także dowodem tego, jak ogromna jest skala kłusownictwa. Jeżeli rocznie zatrzymywane są części z aż 100 osobników, możemy tylko przypuszczać, jak szybko zmniejsza się populacja tych wspaniałych zwierząt - mówi Magdalena Romanowicz, kierownik projektu "Ograniczenie nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt WWF Polska.

Najwięcej zatrzymań w ciągu ostatnich 10 lat miało miejsce w Indiach, Chinach i Nepalu. Handel żywymi osobnikami lub ich częściami jest zabroniony, ponieważ tygrysy są skrajnie zagrożone wyginięciem. Obecnie na wolności żyje zaledwie 3200 osobników. Przyczynami takiego stanu są niszczenie przez człowieka środowiska naturalnego zwierząt, jak również kłusownictwo i nielegalny handel. Raport pokazuje, że handel tym gatunkiem trwa pomimo wysiłków ze strony władz i organizacji zarówno w krajach, które zamieszkują tygrysy, jak i tych, w których ich części są sprzedawane.

- Wysiłki na rzecz wdrożenia obowiązującego prawa nie wystarczą. Zatrzymaniom i aresztowaniom musi towarzyszyć szybkie dochodzenie sadowe i adekwatne do powagi przestępstwa wyroki. Trzeba także ograniczyć popyt na te gatunki w innych krajach, który napędza czarny rynek handlu tym gatunkiem. Także w Polsce, gdzie nieświadomi problemu ludzie kupują leki tradycyjnej medycyny chińskiej lub wykonane ze skór tygrysów ozdoby - dodaje Romanowicz.

W niektórych kulturach fragmenty tygrysów są uznawane za amulety, są wykorzystywane przy rytuałach. Traktuje się je jako elementy dekoracyjne lub też nadaje się im właściwości lecznicze.

Organizacja WWF donosi, że handel tygrysami ma charakter międzynarodowy, dlatego państwa powinny skoordynować działania na rzecz jego ochrony. Szansą na ocalenie tygrysa będzie planowany na 21-24 listopada specjalny, organizowany w Rosji szczyt, na którym ma zostać przyjęty plan ratowania tego charyzmatycznego gatunku. Gospodarzami szczytu będą premier Rosji, Władimir Putin i szef Banku Światowego, Robert Zoellick. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele wszystkich 13 krajów, na których terytorium występują tygrysy. Organizacja WWF ma pomóc w organizacji tego szczytu.

Podczas wakacji, WWF wraz z Beatą Pawlikowską przestrzegało przed kupowaniem pamiątek wykonanych ze zwierząt i roślin w akcji "Pamiątka, która nie krzywdzi". Artykuł o tej akcji możecie przeczytać tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto