Od dziesięcioleci stosunki pomiędzy Chinami były napięte. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku dojdzie do spotkania.

Przed laty został zerwany kontakt pomiędzy Chinami a Watykanem, teraz chcą znów podjąć rozmowy.
Jak poinformowały media "Atmosfera jest bardzo pozytywna z obu stron,do rozpoczęcia dialogu teraz". Watykan czeka tylko na potwierdzenie przez Chiny miejsca i czasu rozmowy.

Podział Kościoła katolickiego na „podziemny” i „oficjalny” został narzucony w latach 50.
W tej chwili w Chinach istnieje Kościół kontrolowany przez państwo, liczący blisko 6 mln. członków. Nie wolno w nim czcić papieża.

Dwukrotnie większy jest Kościół "podziemny", ale ten wymyka się spod kontroli komunistycznej. Jej członkowie są lojalni wobec Papieża, ale cierpią z powodu prześladowań państwa. Spotykają się w domach prywatnych oraz w tajnych miejscach, gdzie władza komunistyczna nie ma nad nimi kontroli.

Nawet papież Benedykt XVI. próbował dotrzeć do chińskich przywódców. W 2010 r. zbliżenie się Rzymu i Pekinu spełzło na niczym, ponieważ Chiny wyświęcają sami biskupów bez błogosławieństwa Watykanu.

Spotkanie może odbyć się jeszcze w tym roku,pisze "South China Morning Post. Jednak dziesiątki kościołów katolickich i protestanckich zostały w Chinach niedawno zniszczone, a to może skomplikować dialog.


Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!