Agencje donoszą, że Chiny zablokowały dostęp do portalu społecznościowego LinkedIn z terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Uprzednio zrobiono to z Facebookiem, Twitterem i YouTube. Chiński smok coraz bardziej pręży muskuły.

Agencje donoszą, że Chiny zablokowały dostęp do portalu społecznościowego LinkedIn z terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Uprzednio zrobiono to z Facebookiem, Twitterem i YouTube.

W LinkedIn, w grupie "Invest in China" pojawił się wpis współzałożyciela portalu Investee Shen Linchang, w którym zachwala swój portal (www.investee.biz) jako alternatywę w stosunku do LinkedIn, Twittera, Facebook'a i YouTube. Oczywiście autor wpisu podkreśla, że portal ma wyłącznie charakter biznesowy i wszelkie treści polityczne są zakazane.

Wszystko wskazuje na to, że władze chińskie konsekwentnie realizują plan, z jednej strony zmniejszania wpływu wielkiego kapitału zachodniego na zasoby informacyjne w Chinach, z drugiej strony eliminowania zachodnich idei nieskrępowanych dyskusji i blokowania akcji protestacyjnych.

Niektóre źródła podają, że jest to konsekwencja wydarzeń na Bliskim Wschodzie, gdzie wykorzystano internet do "rozpalania" Jaśminowej Rewolucji. W poprzednim tygodniu takie hasła pojawiły się w chińskim internecie.

Wygląda na to, że jest to rutynowe działanie chińskich władz. Po zamieszkach w Sinkiangu (Xinjiang) w 2009 roku zostały zablokowane portale Facebook i Twitter. Poza tym wyłączono w prowincji na kilka miesięcy internet (przypuszczalnie poza siecią rządową).

Jest to też przyczynek do zastanowienia się nad ryzykiem inwestowania w Chinach. Inna sprawa, że gospodarcze znaczenie Sinkiangu jest znacznie niższe niż prowincji nadmorskich. Tam odłączenie internetu na kilka miesięcy mogło by spowodować poważne trudności gospodarcze i szansa wprowadzenia aż tak radykalnego środka wydaje się być mała.

China Blocks LinkedIn
After Twitter, LinkedIn Now Also Blocked In China

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!