Wspólny koncert Chóru I LO oraz chóru i orkiestry Carl-Schurz-Schule Wspólny koncert Chóru I LO oraz chóru i orkiestry Carl-Schurz-Schule

Wspólny koncert Chóru I LO oraz chóru i orkiestry Carl-Schurz-Schule (© Mateusz Romanowski)

Na 10 miesięcy przed planowanym tournee do Stanów Zjednoczonych, głównym zmartwieniem członków jednego z najbardziej utytułowanych chórów szkolnych okazuje się być budżet.

O wyjeździe Chóru z I LO w Krakowie, na koncerty do USA, mówi się już od marca 2007. Wtedy to wspólnie z Singing Patriots of Germantown Academy - chórem młodzieżowym z najstarszej amerykańskiej szkoły z siedzibą w Filadelfii, dał koncert w murach krakowskiej Filharmonii. Owocem współpracy jest podpisanie przez dyrektorów Germantown Academy oraz I LO w Krakowie umowy o partnerstwie i współpracy. Kluczowym jej punktem jest planowany na kwiecień 2009 wyjazd Chóru I LO do Stanów Zjednoczonych.

Filadelfijskie tournee

Podczas swojego tournee po Wschodnim Wybrzeżu, chór wystąpi m. in. na galowym koncercie w Germantown Academy w Filadelfii, w kościele Baptystów z miejscowym chórem gospel oraz w Doylstown (zwanym "Amerykańską Częstochową") dla środowisk polonijnych.

W przedsięwzięciu weźmie udział 80 chórzystów. Projektowi udzieliły wsparcia Germantown Academy i Fundacja Kopernikańska. Instytucje wspierające zobowiązały się zapewnić zakwaterowanie i pobyt chórzystów w USA. Strona polska zobowiązana jest do pokrycia kosztów przelotu, wizy i ubezpieczenia. Koszty te mogą się jednak okazać zbyt wysokie dla członków Chóru I LO.

Chór potrzebuje wsparcia innych osób. Jeżeli znajdzie się darczyńca, który wspomoże śpiewaków, chór zagwarantuje promowanie jego wizerunku podczas pobytu w Filadelfii. Z racji tego, iż największym jego skarbem
jest śpiew, chętnie zorganizuje dla niego koncert.

Chór I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego w Krakowie

Jako samodzielny zespół istnieje od 1986 r. Początkowo był prowadzony przez Zbigniewa Toffla. Obecnie przewodniczy mu Ryszard Źróbek, który przejął kierownictwo nad chórem w listopadzie 1992 r. Zespół liczy 80-100 uczniów i uczennic z Nowodworska.

Wysoki poziom wykonawczy potwierdzają częste sukcesy osiągane podczas przeglądów konkursowych. Do ostatnich z nich należą: nagroda dla dyrygenta Ryszarda Źróbka na III Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Warszawie 2007, Srebrny Kamerton w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy 2008 oraz Złota Struna Małopolskiego Konkursu Chórów a Capella Niepołomice 2008.

Dzięki kontaktom ze środowiskami muzycznymi różnych krajów, Chór I LO ma możliwość reprezentowania kultury polskiej poza granicami kraju. Do owoców tej współpracy należy zaliczyć koncerty w jednej z najważniejszych sal koncertowych Europy - Alte Oper we Frankfurcie n/Menem, wspólny występ ze Stevie Wonderem podczas festiwalu August in Hiroshima w Japonii czy koncert w jednej z najpiękniejszych włoskich świątyń - Bazylice św. Marka w Wenecji.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z twórczością chóru za pośrednictwem serwisu YouTube.com o

Kontakt ze szkołą:
I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego
pl. Na Groblach 9
31-101 Kraków
tel/fax +48 (12) 422-96-79

Numer konta Rady Rodziców I LO im. B. Nowodworskiego:
65 1020 2892 00000 5202 0015 7685

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!