Broad Peak Broad Peak

Broad Peak (© Florian Ederer, Domena Publiczna)

Na wysokości około 7900 metrów n. p. m. zlokalizowano ciało jednego z polskich himalaistów zaginionych pod Broad Peak. Tożsamość ofiary nie jest jeszcze znana. Na ciało natrafiła zagraniczna wyprawa zdobywająca ośmiotysięcznik.

Wyprawa Jacka Berbeki, która poszukuje ciał himalaistów, otrzymała informację o znalezieniu ciała od austriacko-niemieckiej wyprawy, która zdobyła Broad Peak. Himalaiści na wysokości 7900 metrów natknęli się na skulone zwłoki. Ciało znajduje się na grani o szerokości zaledwie 80 cm, przez którą musi przejść każdy, kto wybiera się na szczyt - czytamy w serwisie TVN 24.

Himalaiści z Austrii i Niemiec wykonali zdjęcia, które pokazali po zejściu do bazy. Na podstawie fotografii nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, czy jest to ciało Macieja Berbeki czy Tomasza Kowalskiego. Identyfikację utrudnia bardzo mocno oblodzona twarz. Bez żadnych wątpliwość stwierdzono natomiast, że jest to ciało Polaka, na co wskazuje charakterystyczny kombinezon, w który ubierają się uczestnicy wypraw Polskiego Związku Alpinizmu.


Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski wraz z Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem, 5 marca br. po raz pierwszy w historii stanęli zimą na szczycie Broad Peak. Dwaj pierwsi podczas zejścia odłączyli się od pozostałych i nie wrócili na noc do obozu. Rozpoczęto poszukiwania, jednak 8 marca kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki uznał ich za zaginionych. 28 czerwca rodzice Tomasza Kowalskiego i jego narzeczona oraz brat Macieja Berbeki wraz z dwójką himalaistów wylecieli do Pakistanu, a stamtąd wyruszyli do bazy pod Broad Peak, aby pożegnać tragicznie zmarłych Polaków i spróbować odnaleźć ich ciała.

Czytaj też:
Ogromny sukces polskich himalaistów i ogromna tragedia

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!