W miniony czwartek, w Ciechocinku, odbyły się obchody 5 rocznicy ogłoszenia biskupa Wiesława Meringowi ordynariuszem Włocławskim oraz nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ciechocinka. Uwieńczeniem uroczystości był koncert podopiecznych fundacji Pro Omnibus „Magnificat”.

Obchody zainaugurowała msza w ciechocińskim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W czasie mszy biskup namaścił młodych mieszkańców Ciechocinka sakramentem bierzmowania. Po mszy, w Teatrze Miejskim, odbył się koncert niepełnosprawnych, lecz bardzo utalentowanych podopiecznych Fundacji Pro Omnibus pt. „Magnificat”. W czasie koncertu burmistrz Leszek Dzierżewicz wręczył akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ciechocinka biskupowi Wiesławowi Meringowi.

Czwartkowy koncert był wyjątkowy - jak to podkreślał prezes fundacji Mirosław Satora - odbył się w nietypowej formie, miał charakter oratoryjny, nigdy jeszcze do tej pory niepełnosprawni artyści nie wykonywali takich utworów.

Koncert w teatrze zgromadził dużą liczbę gości, którzy wysłuchali pięknych utworów w wykonaniu młodych artystów oraz Orkiestry Symfonicznej im. Johanna Straussa pod dyrekcją Marka Czekały z udziałem Piotra Salabera oraz chóru ze Słubic.

Wiele wykonań piosenek kończyło się owacjami na stojąco. Po koncercie podopieczni podkreślali, że pierwszy raz w swojej muzycznej karierze, widzieli na tak wielu twarzach łzy wzruszenia, ale i ogromny podziw dla ich talentu i umiejętności. Natomiast goście podkreślali ogromny profesjonalizm młodych niepełnosprawnych, a jednocześnie umiejętność tworzenia nastroju do każdego utworu.

Ponieważ koncert miał charakter oratoryjny, pojawiał się w nim narrator, którym była Renata Galik, młoda poetka, piosenkarka, jedna z podopiecznych fundacji, która z wielką ekspresją prezentowała wiersze swojego autorstwa.

Jednym z wyjątkowych momentów koncertu było premierowe wykonanie utworu "Niech lampy naszej wiary nie gasną" skomponowanego przez Piotra Salabera do słów Ernesta Brylla, na motywach encyklik Jana Pawła II, który zaśpiewała Agnieszka Olszewska, a orkiestrą dyrygował sam kompozytor.

Pomysłodawcą koncertu był proboszcz ciechocińskiej parafii prałat Grzegorz Karolak. Patronat honorowy nad koncertem objął Pełnomocnik Rządu d/s Osób Niepełnosprawnych, Jarosław Duda.

Współautor artykułu:

  • Marta Wróbel

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!