https://flic https://flic

https://flic.kr/p/68zDz (© Max Braun/CC BY SA 2.0)

Co się stanie, gdy włożysz głowę do akceleratora cząstek? To szalone pytanie, wbrew pozorom ma sens, bo taki przypadek zanotowano w historii.

13 lipca 1978 roku rosyjski uczony Anatolij Pietrowicz Bugorski pracował przy synchrotronie U-70, radzieckim akceleratorze cząstek. Przez przypadek pochylił głowę w ten sposób, że przeszła przez nią wiązka rozpędzonych protonów o energii 70 GeV (gigaelektronowoltów).

Jak opisał ten wypadek Bugorski? Powiedział, że zobaczył błysk światła o "jasności większej niż tysiąc słońc". Co ciekawe uczony nie poczuł bólu. Nie oznacza to jednak, że zdarzenie nie wpłynęło na jego zdrowie - przypomina Science Alert.

Przez głowę naukowca przeszła wiązka o wartości od 2000 do 3000 tysięcy grejów. Tymczasem zabić człowieka mogłaby już dawka wartości 5 grejów. Grej (Gy) to jednostka opisująca ilość pochłoniętej energii promieniowania wyrażonej w dżulach na kilogram materii.

Na początku u Anatolija Bugorskiego wystąpił obrzęk tkanek. Później widoczny stał się tor wiązki protonów, która przeszła przez jego skórę, mięśnie twarzy, kości czaszki i mózg. Zarówno w miejscu wlotu i wylotu odkleiła się skóra.

Lekarze nie dawali naukowcowi szans na przeżycie. Mimo to, nie tylko zdołał przetrwać wypadek, ale kontynuował pracę badawczą i obronił doktorat. Zdarzenie zakończyło się utratą słuchu w lewym uchu, paraliżem lewej strony twarzy i występowaniem drgawek oraz niekontrolowanych utrat świadomości.

Akceleratory cząstek służą do przyspieszania cząstek elementarnych do prędkości bliskiej prędkości światła. Najbardziej znanym akceleratorem jest Wielki Zderzacz Hadronów, w którym dochodzi do kolizji cząstek. Znajduje się on w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w okolicach Genewy.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!