Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co trzeci trans ma za sobą próbę samobójczą

mtx@op.pl
[email protected]
Dwie francuskie organizacje LGBTQ - HES (Homosexualités & Socialisme) i MAG (Youth LGBT Movement) przeprowadziły na początku 2009 roku ankietę wśród młodych osób transpłciowych.

Badanie miało na celu rozpoznanie środowiska młodych transów, którzy dotychczas byli ignorowani i pomijani. Miało się przyczynić do zwiększenia świadomości na temat problemów osób trans, zmiany konserwatywnego punktu widzenia.

Kwestionariusz, opublikowany w internecie, został przygotowany przez młodych aktywistów z Le MAG w październiku 2008 roku. Ograniczono się jedynie do respondentów między 16. a 26. rokiem życia. Pytania dotyczyły prywatnych spraw (struktury rodzinnej, edukacji, informacji o domu), kwestii medycznych, transfobii w szkołach oraz relacjach z bliskimi i rodziną, seksualności, uczuć odmienności, nastawienia do samobójstw, związków oraz projektów.

Najbardziej tragicznym wnioskiem jest liczba prób samobójczych na poziomie 34 proc. (próba wynosiła 100 osób). Jest to wyższy odsetek niż w przypadku osób homoseksualnych, gdzie ten odsetek wynosi 25 proc. Analizując bardziej odczucia inności (poczucie wykluczenia), można zauważyć, że samoidentyfikacja jako osoba trans (uważanie siebie za osobę transpłciową) zmienia się z negatywnych odczuć i cierpienia, gdy osoba ma mniej niż 20 lat, do zdecydowanie bardziej pozytywnych odczuć z czasem (gdy osoba jest starsza). Inaczej mówiąc - im osoba młodsza, tym gorzej znosi fakt, że uważa się za transwestytę, transseksualistę czy inną osobę transpłciową.

O tym, że transfobia istnieje, przekonywać nikogo nie trzeba, ale obserwując relacje rodzinne i związki można zobaczyć, jak bardzo sytuacja jest trudna. Rodzina, która zazwyczaj daje nam poczucie bezpieczeństwa, niestety w przypadku osób transpłciowych nie zawsze spełnia tę funkcję. Aż w 20 proc. przypadków nastolatkowie muszą stawiać czoła różnym formom odrzucenia, które może nawet przybrać formy ostracyzmu (odrzucenia i potępienia) od najbliższych.

Jeśli chodzi o transfobię w szkołach, można odkryć, że większość transpłciowych uczniów i studentów średnio radzi sobie z sytuacją. Albo ukrywają się lub odwlekają swój coming out, by się chronić. Zanim dokonają "wyjścia z szafy" między 14 a 27 procent z nich jest wyzywanych i szykanowanych. Tylko 13 proc. zdołało ujawnić swoją płeć szkolnym koleżankom i kolegom. 18 proc. z nich zostaje odrzuconych, a 24 proc. cierpi z powodu słownych obelg. Optymistycznie - prawie 6 na 10 jest akceptowanych i nie cierpi prześladowania po ujawnieniu się.

Cały raport znajdziecie tu

HES
MAG

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto