https://flic https://flic

https://flic.kr/p/7PozJp (© Christopher/CC BY 2.0)

Jakie nowe książki pojawią się na rynku w styczniu? Przedstawiamy zaledwie część tych, zapowiadających się interesująco.

1. Mała Zagłada (Anna Janko)

1 czerwca 1943 roku. Sochy na Zamojszczyźnie. Wystarczyło parę godzin, by wieś przestała istnieć. Budynki zostały zniszczone. Mieszkańcy rozstrzelani. Pośród zgliszczy pozostał jeden dom, nieliczni dorośli i kilkoro dzieci. Wśród nich — dziewięcioletnia Terenia Ferenc, matka Anny Janko. Dziewczynka widziała, jak Niemcy mordują jej rodzinę. Historia jest pretekstem do napisania książki o etycznej i egzystencjalnej bezradności.

2. Anne Frank - Dziennik

Anne Frank, była żydowską dziewczynką, która wraz z rodziną ukrywała się w czasie wojny przed śmiercią. Kitty to jej wymyślona przyjaciółka, do której pisze listy o wszystkim, co dzieje się w jej mieszkaniu. Korespondencja ta, układa się w przejmujący dziennik dziewczynki, obdarzonej zmysłem niezwykle dogłębnej obserwacji. Ostatni zapisek powstał 1 sierpnia 1944 roku – na trzy dni przed aresztowaniem i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego wszystkich mieszkańców kryjówki.

3. Pijany Botanik - o roślinach, z których powstają najwspanialsze alkohole świata (Amy Stewart)

W tej książce znajdują się opisy roślin, z których można robić alkohol. Czytelników zaskoczy z czego na na całym świecie produkuje się procentowy trunek. Przepisy na drinki, mikstury, giny domowej roboty etc. Wydaje się, że nie ma na świecie drzewa, czy krzewu którego nie można by wykorzystać.

4. W cieniu (A.S.A. Harrison)

Todd zostawia Jodi dla dużo młodszej kobiety. Dla Jodi to oznacza koniec życia, do którego przywykła: wygodnego i dostatniego. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zamordowanie męża, zanim ten zmieni testament. Opowieść o tym, do czego zdolny jest zraniony człowiek, który może stracić wszystko.

Czytaj także: Open'er 2015. Znamy kolejne gwiazdy festiwalu. Wśród nich Swans i Jose Gonzales


5. Powiedz wilkom, że jestem w domu (Carol Rifka Brunt)

Wzruszająca opowieść o stracie i nadziei. Wielka odwaga autorki w mierzeniu się z bólem młodej bohaterki. Wrażliwa nastolatka przyjaźni się ze swoim wujem. Mężczyzna wkrótce umiera. Dla dojrzewającej dziewczyny jest to straszny cios. W książce pojawia się też problem AIDS. Studium psychologii dorastania.

6. Władca Piasków (Eliza Drogosz)

Sonia nigdy nie przypuszczała, jak bardzo niezwykły może być wakacyjny obóz. Dziewczyna zaczyna widzieć to, o czym wcześniej nawet jej się nie śniło. Spotyka ludzi, którzy potrafią więcej niż inni. Straszliwe istoty, które podobno nie istnieją... Oliver próbuje udawać kogoś, kim nie jest. Na każdym kroku dostrzega przebudzoną magię sprzed wieków. Za wszelką cenę stara się odkryć tajemnice skrywane przez kierownika obozu. Czy to możliwe, że egipscy bogowie powrócili do świata żywych? Co, jeśli są wśród nich, właśnie na tym obozie, powoli przypominając sobie o swojej przeszłości... ? Co, jeśli nie znaleźli się tam przypadkiem? Kim jest gorączkowo poszukiwany przez organizatorów wyjazdu Władca Piasków?

7. Widzę cię (Irene Cao)

Opowieść dla nieoprawnych romantyków. Młodziutka i delikatna Elena wyrusza do Wenecji, by restaurować fresk. Na miejscu poznaje Leonarda, który wprowadza ją w świat namiętności i erotyzmu, które stają się jej obsesją. Jakiś czas później Leonardo znika bez śladu.

8. Carte Blanche (Jacek Lusiński)

Wzruszająca i pogodna opowieść o nauczycielu liceum, który ukrywa fakt, że traci wzrok, by nie stracić ukochanej pracy. Na podstawie książki powstał film z aktorem Andrzejem Chyrą.

9. Przysługa (Kate Atkinson) (czarna seria)

Mieszkańcy Edynburga oczekują na kolejny spektakl trwającego festiwalu teatralnego. Niepodziewanie stają się świadkami stłuczki samochodowej i brutalnej napaści. W książce przeszłość każdego z bohaterów, skrywa kolejne elementy zagadkowej układanki

10. Odpływ (Lars Saabye Christensen)

Najnowsza powieść najpopularniejszego współczesnego pisarza norweskiego. Lars Saabye Christensen przed laty podbił serca polskich czytelników i krytyki literackiej powieścią Półbrat. Tej jesieni laureat wielu prestiżowych wyróżnień, wymieniany wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla, powróci w wielkim stylu!

11. Głosy starego morza (Norman Lewis)

Angielski dziennikarz wyrusza do Hiszpanii, by odizolować się od dotychczasowego życia. Znajduje wioskę, której wszystkie potrzeby zaspokaja kościół, kilka sklepów, krawcowa i bar. To opowieść o Hiszpanii z czasów, zanim stała się turystyczną mekką.

12. Naukowa lista przebojów (Simon Flynn)

Jak zmierzyć prędkość światła za pomocą linijki, czekolady i mikrofalówki? Dlaczego w stolicy Meksyku nie można napić się porządnie zaparzonej czarnej herbaty? Czy na podstawie dwóch wersetów z Biblii da się obliczyć temperaturę nieba i piekła? Simon Flynn gromadzi ciekawostki, anegdoty i historie z różnych dziedzin wiedzy: matematyki, fizyki, geologii, chemii.

13. Lennon - człowiek, mit, muzyka. (Tom Riley)

Takiej biografii Lennona jeszcze nie było. Nie znajdziemy tu nowych faktów z jego życia, ale przeczytamy wnikliwy portret psychologiczny lidera Beatelsów

Źródło: AIP

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!