Gdzie warto wybrać się na zakupy podczas pobytu w Londynie? Jakie produkty kupować, aby zaoszczędzić? Na co zwracać uwagę?

Godziny otwarcia sklepów

Sklepy w Wielkiej Brytanii na ogół otwarte są od poniedziałku do soboty w godzinach 9-17. W dużych miastach wiele sklepów, szczególnie supermarketów i domów towarowych, pracuje jednak do godzin późniejszych. W środy lub czwartki obowiązuje tzw. late night, co oznacza, że sklepy otwarte są do godziny 19 lub 20. Większe sklepy w dużych miastach często pracują także w niedzielę od 10 do 18. W wielu miastach niektóre duże supermarkety otwarte są całą dobę od poniedziałku do piątku (np. Tesco). Najbardziej znane supermarkety w Wielkiej Brytanii to Tesco, ASDA i Sainsbury's. Inne supermarkety i markety lokalne to Iceland, Morrisons, Waitrose oraz znane w Polsce: Netto, Lidl i ALDI.

Tesco

Największą siecią supermarketów w Wielkiej Brytanii jest Tesco, które ma pięć typów sklepów; największe - Extra - to hipermarkety zlokalizowane poza miastem; sklepy nazywane po prostu Tesco stores - to duże miejskie supermarkety; Tesco Metro mają wielkość pomiędzy Tesco stores a Tesco Express i znajdują się z reguły w centrum miasta; Express - to sklepy lokalne położone w centrum miasta, handlujące głównie artykułami codziennego użytku; najmniejsze są sklepy One Stop.

Wyprzedaże

Tuż po świętach Bożego Narodzenia oraz przez cały styczeń w domach towarowych i sklepach odbywają się wyprzedaże. Jedna z najbardziej prestiżowych wyprzedaży w domu towarowym Harrods zaczyna się na początku stycznia. Letnie wyprzedaże trwają na ogół w lipcu, ale ich terminy mogą być różne. W wielu sklepach towar można kupić po obniżonych cenach w zmieniających się promocjach przez cały rok.

Artykuły spożywcze

Mniejsze sklepy, takie jak Tesco Metro czy Sainsbury Local, w których zaopatrzyć się można w warzywa, owoce i inne artykuły spożywcze, znajdują się w wielu miejscach w całym Londynie. Po codzienne zakupy nie trzeba więc jechać do dużych supermarketów, choć przy zakupie większej ilości produktów wizyta w jednym z nich powinna się opłacić. Artykuły spożywcze dostępne są także w tzw. Pakistani groceries lub corner shops - małych sklepikach, których właścicielami są przeważnie osoby pochodzące z Pakistanu lub Indii. Wszystko, co potrzebne jest na co dzień, można znaleźć właśnie tam - jednak ceny są wyższe niż w sieciowych supermarketach.


Own brand

W trakcie zakupów w super- i hipermarketach, takich jak Tesco czy Sainsbury's warto zwrócić uwagę na produkty tzw. marki własnej (own brand), które jakością nie ustępują innym, szerzej reklamowanym towarom, a przy tym ich ceny są o wiele niższe. Marki własne Tesco to:
- Basic - najbardziej ekonomiczne, proste opakowania;
- Standard - jakość w przystępnej cenie;
- Healthy Living - zdrowa żywność;
- Finest i Organic - najdroższe z własnych marek, za to najwyżej jakości.

Centra sklepów fabrycznych

Ten rodzaj centrów handlowych - znanych jako shopping villages, outlet villages, outlet stores, factory outlets czy designer outlets - jest w Wielkiej Brytanii bardzo popularny. Na terenie jednej, specjalnie w tym celu wybudowanej "wioski" znaleźć można dziesiątki sklepów popularnych sieci. Sprzedaje się tu zwykle końcówki serii lub nadwyżki produkcyjne. Zniżki wynoszą od 25 do 60 proc., a nawet więcej. Centrum takim jest np. Bicester Outlet Shopping Village, na terenie którego znajduje się 60 sklepów sprzedających towary z poprzedniego sezonu i końcówki linii po bardzo atrakcyjnych cenach. Kompleks położony jest w samym sercu hrabstwa Oxfordshire, około godziny drogi od centrum Londynu.

Charity Shops

W Wielkiej Brytanii dużą popularnością cieszą się tzw. charity shops, sprzedające głównie rzeczy używane pochodzące z darowizn. Ceny w takich sklepach są bardzo korzystne, a zyski przeznacza się na cele charytatywne. Znane londyńskie charity shops to Cancer Research UK, British Heart Foundation, Red Cross Shop, Oxfam.

Londyńskie targi

W całym Londynie odbywa się mnóstwo najróżniejszych targów, na których zaopatrzyć się można prawie we wszystko - od żywności, przez odzież, po antyki. Wiele z nich warto odwiedzić i obejrzeć nawet bez zamiaru kupowania czegokolwiek. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie targi otwarte są codziennie - przed wyprawą dobrze jest sprawdzić godziny otwarcia, żeby uniknąć rozczarowania. Oto kilka z targów, które warto odwiedzić: Borough Market, Brick Lane Market, Camden Market, Portobello Road Market.

To warto wiedzieć:

- podatek VAT najczęściej jest już wliczony w ceny usług i towarów,
- zgodnie z prawem brytyjskie sklepy
mają obowiązek sprzedawać towary na kilogramy i litry, aby utrzymać jednolite miary z innymi europejskimi krajami (w Wielkiej Brytanii obowiązującymi miarami wielkości są: funt = 454 g. i pint = 0,568 l.)
- kupując ubrania lub buty należy pamiętać, że w Wielkiej Brytanii obowiązuje inny system miar (szczegóły w załączniku) null

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!