Orhan Pamuk (materiały organizatorów) Orhan Pamuk (materiały organizatorów)

Orhan Pamuk (materiały organizatorów)

W Krakowie trwa czwarta edycja jednej z najważniejszych w kraju imprez literackich. W środę gościem Conrad Festivalu był turecki pisarz i laureat nagrody Nobla Orhan Pamuk. Festiwal potrwa do niedzieli 28 października.

Kiedy piszę, myślę przede wszystkim o czytelniku tureckim, ale też o wszystkich innych odbiorcach, bo moje książki są już tłumaczone na 62 języki. W żadnym wypadku nie tłumaczę innym narodom, jak funkcjonuje tureckie społeczeństwo ani nie wyjaśniam Turkom zachodnich idei - opowiadał dziennikarzom jeden z najsłynniejszych pisarzy z Azji Mniejszej. Orhan Pamuk, laureat literackiej nagrody Nobla z 2006 r. najpierw wziął udział w spotkaniu z Wydawnictwa Literackiego, które wydało na Wisłą dotychczas 11 jego powieści. Życie z Noblem daje wiele radości. Choćby te tłumaczenia. Przed Noblem byłem przekładany na 46 języków, a teraz ich liczba wzrosła do 62. Mam więc jeszcze więcej czytelników na świecie. To wielka odpowiedzialność, ale i radość pisania tak, by rodziły się dobre uczucia. Nagroda Nobla to coś wspaniałego. Polecam każdemu - nie ukrywał skromności gość Conrad Festivalu.

Ale najważniejszym punktem jego wizyty w Krakowie było wieczorne spotkanie z ponad tysiącem fanów jego twórczości. W Audytorium Maximum UJ z wielką ochotę odpowiadał na wszystkie pytania, a po wszystkim przez pół godziny podpisywał książki swojego autorstwa. Choć wizyta Orhana Pamuka była najważniejszym momentem trwającego festiwalu, to nie jednym godnym uwagi. Z publicznością spotkali się już m.in. Jacek Dehnel, Dorota Masłowska czy Eustachy Rylski. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdują się projekcje filmów poświęconym twórcom literatury oraz międzynarodowa konferencja "Kreatywne Miasta i Regiony. Wyzwania dla współpracy Miast Literatury", która rozpocznie się w najbliższy piątek. W jego ramach, przedstawiciele wielu światowych metropolii będzie dyskutować o ich miejscu w literackim kontekście.Warto przypomnieć, że równolegle z czwartą edycją Conrad Festival odbywają się Targi Książki, gdzie ponad 560 wystawców i 500 autorów czeka nie tylko na moli książkowych. Organizatorzy obu wydarzeń zrobili wiele, aby ten tydzień odbył się w Krakowie pod znakiem światowej literatury przez duże "L".

Oficjalna strona internetowa Conrad Festival

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!