https://flic https://flic

https://flic.kr/p/5JX1SV

Nawet miliard dolarów mogło wypłynąć z systemu bankowego za sprawą wirusa, którym zainfekowane były komputery pracowników różnych banków. Cyberprzestępcy atakowali sprzęt za pomocą specjalnie spreparowanych maili.

Jak podaje "New York Times", pod koniec 2013 r., uwagę władz banku zwrócił bankomat w centrum Kijowa, który samoczynnie zaczął wypłacać spore kwoty gotówki uszczęśliwiając przypadkowe osoby. O rozwiązanie zagadki poproszono rosyjskich specjalistów z Kaspersky Lab.

Szybko okazało się, że bankomat to najmniejszy problem. Po kontroli okazało się, że komputery pracowników różnych banków były zarażone wirusem. Gromadził on informacje o zwyczajach panujących wśród kadry. Cyberprzestępcy otrzymywali zdjęcia i nagrania po to by wiedzieć, kiedy należy przeprowadzać atak.Wirusy do komputerów wprowadzali za pomocą specjalnie spreparowanych maili, które hakerom pozwoliło penetrować całą sieć bankową, łącznie z bankomatami.

Dzięki temu z banków wyprowadzano miliony dolarów. Przelewy z kont w Rosji, Szwajcarii czy Japonii trafiały do podstawionych osób. W sumie okradziono sto różnych banków z trzydziestu krajów - łącznie na kwotę trzystu milionów dolarów. Specjaliści Kaspersky Lab przewidują jednak, że ostateczną kwotę strat można uznać za trzykrotnie większą. Z bankowych systemów mógł więc wyparować niemal miliard dolarów.

Czasami cyberprzestępcy atakowali też w inny sposób - po prostu przelewali znalezione na koncie środki lub wypłacali je z bankomatów. Jedna z ofiar straciła w ten sposób... 7,5 mln dol., inna 10 mln.

Czytaj także: Trwają poszukiwania ludzi, którzy zasiedlą Marsa. Wśród kandydatów znalazło się troje Polaków


New York Times podkreśla też, że cyberprzestępcy użyli do transferów systemu SWIFT, największego jeśli chodzi o przekazy międzypaństwowe. To szczególnie groźne, bo przez SWIFT przechodzi gigantyczna ilość transakcji.

Źródło: AIP

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!