Cyryl I Cyryl I

Cyryl I (© Serge Serebro, CC 3.0)

Ostatni dzień wizyty zwierzchnika rosyjskich prawosławnych. Patriarcha Cyryl wezwał na górze Grabarce do budowania wspólnego frontu przeciw wykluczaniu religii z życia społeczeństw.

Polacy i Rosjanie wiedzą, że budowanie dobrego społeczeństwa bez Boga jest skazane na niepowodzenie - powiedział w wystąpieniu na Św. Górze Grabarce na Podlasiu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi, patriarcha Cyryl I. 19 sierpnia przewodniczył tam liturgii w obchodzone dzisiaj przez prawosławie święto Przemienienia Pańskiego.

Wy w Polsce, a my w Rosji, w b. ZSRR, mamy świadomość, co to znaczy budować państwo i wspólnotę bez Boga. Mamy unikalne doświadczenie, co to znaczy budować przez ludzi państwo bez Boga i wiemy, że taka budowa obraca się później przeciwko samemu człowiekowi - mówił hierarcha.

Polacy i Rosjanie mogą pokazać całemu światu, że budowanie dobrego i rozwijającego się społeczeństwa bez Boga i wiary jest skazane na niepowodzenie – kontynuował władyka.

Dla nas Grabarka jest Taborem w Polsce, ponieważ tutaj przybywa tak wielu ludzi, którzy chcieliby dotknąć tego świętego miejsca i odczuć panującą tutaj łaskę Bożą - powiedział Cyryl I, nawiązując do obchodów Święta Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor. - Niech Pan strzeże Polskę i Świętą Ruś, niech strzeże nas wszystkich – życzył patriarcha moskiewski i Całej Rusi.

Po godzinie 17 dostojni goście żegnani przez wiceministra administracji i cyfryzacji Włodzimierza Karpińskiego oraz ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksandra Aleksiejewa odlecieli do Moskwy.

Pełny tekst przesłania patriarszego z Góry Grabarki

Znajdź nas na Google+

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!