Podobnie jak w latach ubiegłych żołnierze z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania przyłączą się do tegorocznego Finału WOŚP. To samo uczynią ich koledzy na wojskowej misji w Afganistanie.

Na ulicach kilkunastu miast województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego ponad 350 kawalerzystów wspomoże kwestujących wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Żołnierze włączą się w ostatnie przygotowania i zadbają potem o bezpieczeństwo kwestujących.

W samym sercu siedziby Czarnej Dywizji w Żaganiu przygotowano masę atrakcji dla uczestników Orkiestry. Szczegóły dla Wiadomości24.pl zdradził szef sekcji prasowej Dywizji, mjr Szczepan Gruszka. - Oj, będzie się działo! - stwierdza przytaczając powiedzenie szefa Orkiestry, Jurka Owsiaka.

Odbędą się pokazy nowoczesnego sprzętu wojskowego, w tym sprzętu, który jest na wyposażeniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Wojskowi kucharze przygotują ponad tysiąc litrów „przepysznej” wojskowej grochówki, będzie również gorąca, rzecz jasna, wojskowa herbata.

Ponadto do wylicytowania będzie niesamowita atrakcja dla osób pragnących zasmakować na własnej skórze współczesnego losu żołnierza. Jest to spędzenie jednego dnia w rynsztunku wojskowym w trzech jednostkach Dywizji: 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu oraz w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Z kolei miłośnicy numizmatyki mogą wylicytować na aukcji medal okolicznościowy dowódcy Dywizji gen. dyw. Mirosława Różańskiego, który również przekazał pod młotek niedostępną nigdzie w sprzedaży, wydaną jedynie w 500 szt. egzemplarzy książkę p.t. „Al. Kut – Ostatnia Zmiana”, którą napisali żołnierze 17WBZ.

Natomiast dowódca wspomnianej 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, będącej w przygotowaniu do IX Zmiany PKW w Afganistanie, gen. bryg. Sławomir Wojciechowski przeznaczył na aukcję monetę okolicznościową wraz z dwoma ryngrafami. Są to rzeczy unikatowe, jak zaznacza rzecznik prasowy. Pojawiła się także możliwość wylicytowania ukończenia profesjonalnego kursu płetwonurkowania.

Przypomnijmy, że 11LDKP stanowi największy w kraju związek taktyczny Wojsk Lądowych. Żołnierze Czarnej Dywizji, tworzący obecnie główny trzon VIII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, podobnie jak ich kamraci w kraju będą również uczestniczyć w Finale Orkiestry. Kwesta, oprócz bazy w Ghazni, odbędzie się w bazach: Wariorr, Bagram, Quarabagch, Giro i Vulcan. Sztab WOŚP w Afganistanie w tym dniu zaplanował dla żołnierzy „orkiestrowe” atrakcje: koncerty zespołu Czasza i zespołu wokalno-instrumentalnego działającego przy kaplicy w Ghazni, turnieje sprawnościowe, aukcje rzeczy przekazanych przez żołnierzy PKW, czy w końcu pokazy treningu psa patrolowo-obronnego.

Pierwszy Finał Orkiestry odbył się 3 stycznia 1993 r. (nie licząc rok wcześniej półfinału w Jarocinie) i był poświęcony chorobom serca. W tegorocznej Orkiestrze odbędzie się kwesta na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

W każdym roku ponad 120 tys. wolontariuszy zbiera pieniądze, które rozlicza w swoich sztabach, których jest ponad 1500. - Jest to absolutny fenomen socjologiczny, ponieważ z sum, które wpływają na nasze konto, widać, że wszyscy nasi wolontariusze, obdarzeni naszym bezgranicznym zaufaniem, rozliczają się bardzo skrupulatnie z zebranych pieniędzy – komentuje szef Orkiestry.

Grajmy więc: Siema!

Link do aukcji książki Link do aukcji książki
Link do aukcji numizmatyki

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!