Ekipa TVN Turbo z Jackiem Podemskim na czele znów odwiedzi Czarnobyl. Będą świadkami nowego etapu w historii tego miejsca... Budowy specjalnego zabezpieczenia dla elektrowni.

Katastrofalny w skutkach wybuch reaktora miał miejsce dokładnie trzydzieści lat temu. Teraz, postanowiono dokładnie zabezpieczyć teren wokół elektrowni. Nowa konstrukcja zabezpieczająca, która pojawi się na bloku o numerze cztery, ma odizolować istniejący sarkofag i zabezpieczyć na kolejne sto lat paliwo jądrowe, jakie znajduje się w środku.

W dokumencie „Powrót do Czarnobyla” Jacek Podemski przyjrzy się przygotowaniom do operacji nasunięcia nowej ogromnej stalowej konstrukcji zwanej „arką”. W filmie zostanie także przedstawiona historia budowy starego sarkofagu. Dziennikarze TVN Turbo porozmawiali także z ludźmi, którzy byli odpowiedzialni za wielką operację. Zweryfikują mity odnośnie promieniowania wokół elektrowni, odwiedzą miejsca, w których przetwarzane są odpady radioaktywne z czasów awarii i sprawdzą, jaka przyszłość czeka Czarnobylską Strefę Wykluczenia.

Premiera w niedzielę, 19 marca, godz. 10:30 w TVN Turbo
Czytaj także

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

niech jadą, może od tego napromieniowania, trochę zajarzą (gość)

Komu tym razem butelki po piwie będą podrzucać?

fałsz czy prawda (gość)

Bzdury w tym tekście, w czarnobylu nie wybuch reaktor tylko ciśnienie pary go rozsadziło i zniszczyło reaktor. Bardzo wysoka temperatura doprowadziła do rozłożenia wody na wodór i tlen i ta miesznina wybuchła. A ja jestem taka durna i wszędzie widzę rusofobię.

pancernabrzoza (gość)

Katastrofa w Czernobylu spowodowana przez Ludzka Głupotę !!!! Tak samo jak ladowanie w Smolensku we Mgle!!!!