Na przełomie września i października grupa Autorów zwróciła uwagę na nieścisłości w regulaminie naszego serwisu. Najwięcej emocji budziło umieszczanie w profilu zdjęcia autora danego tekstu. Po kilku spotkaniach z kancelarią prawną wypracowaliśmy nowy regulamin, w którym wzięliśmy pod uwagę wiele postulatów, zresztą nie tylko zgłaszanych przez grupę Autorów, która zaproponowała nawet własną wersję regulaminu.

Dziękując raz jeszcze za wszelkie propozycje zmian chcę podkreślić, że prace szły w kierunku umieszczenia w regulaminie zapisów wyjaśniających sporne kwestie w kontaktach na linii autor-redaktor (moderator), np. umieszczanie własnej podobizny w profilu. Choć w wielu miejscach w sieci ci sami ludzie nie boją się pokazywać twarzy, swoich najbliższych, życiowego dobytku, a nawet adresu, gdy przychodzi do współtworzenia serwisu dziennikarstwa obywatelskiego pojawiają się u niektórych wątpliwości: czy pisać prawdę będąc osobą rozpoznawalną ze zdjęcia. Nowy regulamin przewiduje zatem inne rozwiązania, niestety, skutkują one też innym traktowaniem treści od takiego Autora przez redakcję. Po prostu coś za coś.

Szukaliśmy też formuły pozwalającej - bez psucia tego co do tej pory osiągnęliśmy, czyli unikalności - publikować materiały wcześniej publikowane (blog, własna strona, itd.). Uważamy, że uczciwe wobec innych Autorów będzie publikowanie ich z linkiem do źródła oraz niebranie tych materiałów pod uwagę w profilu, bo wszelkie nagrody, plusy, pióra, etc. nie powinny naprawdę od tego zależeć. Rzecz jasna nie wszystko opublikujemy i tylko materiały, które będą miały jasny status co do praw autorskich (jeśli ktoś gdzieś to opublikował może być z tym spory problem, no chyba, że to jego blog).

Oczywiście rozumiemy, że nie każdy zagląda na stronę codziennie, że wielu Autorów potrzebuje chwili, by zdecydować się w jaki sposób chcą tu funkcjonować. Dlatego proponujemy miesiąc na zastanowienie się. Część zapisów dotyczących nagród czy przywilejów dla Autorów (a właściwie ich pozbawiania gdy zmieni się ich sytuacja wobec regulaminu) będzie egzekwowana dopiero po 8 grudnia. Osoby, które się rejestrują teraz mają już do zaakceptowania nową wersję regulaminu (pełną bądź skróconą), a dotychczas zarejestrowani mogą go przeczytać wylogowując się (opcja zarejestruj się!). W poniedziałek 8 grudnia system wyloguje wszystkich i wówczas akceptując nowy regulamin pamiętajcie, że Was będzie też obowiązywał.

Jednocześnie raz jeszcze podkreślam - w serwisie było i jest zawsze miejsce dla każdego internauty, który podczas rejestracji zaakceptował regulamin. Nikt nikogo nie zmusza do aktywności czy obecności tutaj. Wiemy, że wiele osób posiada martwe konta (albo jest aktywnych w konkurencyjnych serwisach), ale wszyscy powinni pamiętać, że zawsze mogą je reaktywować: pisać, komentować, dodawać zdjęcia, czy nagrania wideo. Każdego witamy z radością i kilka takich powrotów mamy za sobą. Możemy się spierać o wizję dziennikarstwa obywatelskiego (jak ja "nie lubię" tego określenia), ale róbmy to z klasą. Tutaj. Dla dobra całego zjawiska.

Hasło „Media to Wy” było i jest wciąż aktualne, ale chcemy przypomnieć, że istniejemy także My, czyli redakcja i Grupa Wydawnicza Polskapresse, która jest właścicielem serwisu i finansuje całe przedsięwzięcie. Wspólnie stworzyliśmy miejsce, które stało się już dość znane w polskim internecie: z wysoką oglądalnością, nagrodami typu Webstarfestival, własnym konkursem Dziennikarz Obywatelski, itd. Jednocześnie dla dziennikarzy zawodowych serwis jest dziś terenem eksploracji nowych tematów, a wielu piszących tu dziennikarzy obywatelskich znalazło pracę w mediach. Nie chcemy powtarzać argumentów chwalących specyfikę tego miejsca. Świetnie pamiętamy, że to internauta decyduje, które miejsce chce współtworzyć i o jego uwagę, przyjaźń dziś wszyscy walczymy. Dlatego bierzemy pod uwagę wszelkie głosy o naprawianiu usterek, czy rozwoju, ale i też prosimy: bądźcie realistami. Nie tworzymy serwisu dla siebie, ale dla setek tysięcy internautów szukających informacji. Waszych informacji.

Na koniec wyraźnie zaznaczam: regulamin ulegnie potem ponownej zmianie; gdy będzie można komentować w serwisie bez konieczności logowania się. To też odpowiedź na postulaty części Autorów.

Wiadomości24

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!