Czechia - tak brzmieć będzie skrócona nazwa Republiki Czeskiej. Władze w Pradze postanowiły uprościć nazewnictwo, bo obecne jest zbyt trudne dla obcokrajowców.

Czech Republic - tak brzmi dziś angielskojęzyczna nazwa naszego południowego sąsiada. Zdaniem władz była ona zbyt trudna dla obcokrajowców. Teraz ma się to zmienić. Nowa nazwa, Czechia, ma być prostsza i łatwiejsza do zapamiętania i wymówienia w kontaktach biznesowych, politycznych, ale również podczas zawodów sportowych - donosi Guardian.

Władze Czech zadecydowały 14 kwietnia, że obowiązywać będzie jednowyrazowa nazwa "Czesko" i następnie wystąpią do ONZ o zatwierdzenie oficjalnego jej przekładu w sześciu językach. Nazwa angielska brzmieć będzie właśnie Czechia. Do tej pory Czechy nie posiadały wersji skróconej i w relacjach międzynarodowych nazywano ten kraj oficjalnie Republiką Czeską. To tak, jakby w w odniesieniu do Polski posługiwać się wyłącznie nazwą Republic of Poland.

Republika Czeska wyłoniła się w wyniku rozpadu Czechosłowacji. 1 stycznia 1993 r. powstały dwa niezależne państwa: Republika Czeska i Republika Słowacka. Międzynarodową nazwą skróconą kraju ze stolicą Bratysławie jest Slovakia.


Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!