Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czego nie dowiecie się na lekcjach historii?

mtx@op.pl
[email protected]
"Tajemnice i sensacje świata antycznego" Sławomira Kopra to zdecydowanie lektura dla każdego - miłośnicy historii znajdą w niej interesujące ciekawostki i fakty, laicy dowiedzą się paru interesujących informacji...

A przede wszystkim każdy ma szanse dowiedzieć się tego, co przypuszczalnie było prawdą - bez owijania w bawełnę i ukrywania niewygodnych faktów.
Czy wiecie, że Sparcie groził niż demograficzny, ponieważ duża część jego obywateli była gejami? A Hatszepsut była kobietą faraonem, a do tego bardzo dobrym? Czy przypuszczasz, że fakt, że uważamy Persów za barbarzyńców, to wynik greckiej propagandy?

Te i inne ciekawostki znajdziecie w tej książce, która w łatwy i przyjemny sposób snuje historie sprzed kilku tysięcy lat. Nie trzeba mieć wiedzy, żeby rozumieć jej treść, ale na pewno jeśli ktoś interesuje się tym okresem, dowie się paru fajnych faktów.

Okazuje się, że homoseksualność miała duże znaczenie w tamtych czasach. Oddziaływała zarówno na politykę, jak i historię. Nie wierzycie? Oto kilka przykładów:

Chętnie skonfrontowałam plotki o lesbijstwie Hatszepsut z odkryciami archeologów (wszak portretowano ją często jako "mężczyznę", a w jej grobowcu znaleziono zwłoki kobiety - jej służącej). Z wypiekami na twarzy czytałam o miłości greckiej - większość starożytnej Grecji, jaką znamy, opierała się na relacjach homoerotycznych, które stanowiły trzon kulturowy. Kojarzycie "święty hufiec" z Teb? Wiecie, że tych 300 mężczyzn, to tak naprawdę 150 par gejów, którzy przysięgali walczyć na śmierć i życie? Interesuje was biografia jednego z kochanków Sokratesa - Alkibiadesa, który odegrał znaczącą rolę w wojnie domowej w Grecji? Pewnie nie zdawaliście sobie sprawy z faktu, że Filip II, ojciec Aleksandra Macedońskiego został zamordowany przez swojego kochanka Pauzaniasza. Co więcej, w tą zbrodnię zamieszany był sam Aleksander (zwany później Wielkim).

Z innych ciekawostek, warto wspomnieć, że Juliusz Cezar również był zaangażowany erotycznie z osobami tej samej płci - był więc biseksualny. Na pewno ma na koncie romans z królem Bitynii Nikomedesem IV (znanego z zamiłowania do "miłości greckiej") - widywano go w damskim stroju odwiedzającego króla w jego sypialni. Przyszły dyktator nie dementował tych plotek. Kurion Starszy nazywał Gajusza "mężem wszystkich kobiet i żoną wszystkich mężczyzn", a Gnejusz Dolabella "bityńską kurtyzaną" i "dolną deską królewską łoża". Gdy Cezar podbił Galię żołnierze śpiewali:
Położył nam Cezar Galię, a Nikomedes Cezara
Triumfuje Cezar, który Galię położył
A nie triumfuje Nikomedes, który położył Cezara.

Nie będę więcej zdradzać, ale to ledwie pierwszych 8 rozdziałów tej 16-rozdziałowej książki. Jeszcze kilka ciekawostek w niej znajdziecie.
Język łatwy i przyjemny, historia snuje się trochę jak opowiadana bajka, a dodatkowo zdjęcia działają na wyobraźnię. To wszystko sprawia, że lektura nadaje się na jeden popołudniowy zasiad z książką. Czego wam życzę :)

Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto