Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czerwcowy rajd historyczno-patriotyczny śladami "Ostoi"

Jerzy Kirzyński
Jerzy Kirzyński
Miłośnicy przyrody, historii i tradycji spotkają się na I Pieszym Rajdzie Śladami kpt."Ostoi", który odbędzie się 18-19 czerwca, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Szczegóły uczestnictwa dostępne są na www.tphorlik.org.pl

Rajd jest wyrazem pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Podziemnego Państwa Polskiego, w szczególności I Batalionu 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Jego celem będzie upamiętnienie Bohaterów tamtego okresu, jakimi niewątpliwie byli kpt. Wacław Andrzej Rejmak oraz jego podkomendni. Organizatorzy chcą, aby wartości, za które walczyli i oddawali życie żołnierze z Jaty, były przekazywane następnym pokoleniom Polaków.

- Wacław Andrzej Rejmak „Ostoja” - żołnierz i dowódca Armii Krajowej, urodził się 24 września 1917 r. w miejscowości Sporniak pod Lublinem – przybliża sylwetkę patrona Rajdu - jeden z jego organizatorów Robert Wysokiński z TP-H "Orlik". - W latach 20. zamieszkał wraz ze swoimi rodzicami w Motyczu i tu uczęszczał do szkoły powszechnej. W Lublinie ukończył najpierw gimnazjum, a w 1934r. Seminarium Nauczycielskie. Następnie wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, którą ukończył wiosną 1939r. z II lokatą i został skierowany do 19. Pułku Piechoty we Lwowie. Brał udział w kampanii wrześniowej, a jego szlak bojowy prowadził przez Bydgoszcz, Kutno, Puszczę Kampinoską, Modlin.

Prowadził działania sabotażowo - dywersyjne w okolicach Lublina. Jego uzdolnienie wojskowe oraz autorytet wśród podkomendnych zostały docenione i w sierpniu 1943r. otrzymał przydział na oficera dywersji w Obwodzie AK Łuków, gdzie do końca roku zorganizował dobrze funkcjonujący odział Kedywu (Kierownictwa Dywersji AK). Wiosną 1944r., po połączeniu Kedywu z Oddziałem Leśnym z Jaty powstał Oddział Partyzancki I Batalionu 35. Pułku Piechoty AK w Jacie, dowodzony przez „Ostoję”.

Główna działalność oddziału koncentrowała się na dywersji drogowej i kolejowej, przeciwko okupantowi hitlerowskiemu. W obozie w Jacie przygotował do akcji „Burza” oddział w sile 350 żołnierzy. Sam obóz położony pośród niedostępnych bagien urastał do rangi symbolu wolnej Polski. Z końcem lipca 1944r. wyprowadził cały oddział z bazy w Jacie i zorganizował nową konspirację przeciwko okupantowi sowieckiemu. Wraz ze swoimi chłopakami - tak nazywał swoich podkomendnych, prowadził regularne bitwy z oddziałami UB i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) oraz Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR (NKWD).

18 października 1945r. na drodze Lublin – Warszawa, w pobliżu miejscowości Pociecha kpt. Wacław Andrzej Rejmak „Ostoja” został wraz ze swoim adiutantem por. Mieczysławem Kańskim ps. „Czeczot” bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy UB.
W chwili śmierci miał 28 lat, jego adiutant - 21. Kpt. „Ostoję” wraz z jego adiutantem, pochowano w rodzinnym grobie Rejmaków na cmentarzu w Motyczu.

W 1984 r. został, pośmiertnie, awansowany do stopnia podpułkownika.
Kpt. Wacław Rejmak „Ostoja” został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych i trzykrotnie Krzyżem Zasługi.

Na Rajd zapraszają Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Łuków, Towarzystwo Przyrodniczo–Historyczne „Orlik”, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Nadleśnictwo Łuków oraz gminy Łuków i Wiśniew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto