Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Banderze zostanie odebrany tytuł Bohatera Ukrainy?

Mariusz Reczulski
Mariusz Reczulski
Prezydent Ukrainy Wiktor Fedorowicz Janukowicz
Prezydent Ukrainy Wiktor Fedorowicz Janukowicz Igor Kruglenko a.k.a. Ingwar. - www.wikipedia.pl
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz unieważni decyzję o przyznaniu tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zamierza unieważnić dekrety Juszczenki nadające tytuł Bohatera Ukrainy przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepanowi Banderze oraz generałowi i naczelnemu dowódcy UPA Romanowi Szuchewyczowi.
Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko przyznał ten tytuł Szuchewyczowi 12 października 2007 r., a Banderze w styczniu 2010 roku.

Decyzja Juszczenki o uznaniu Bandery za Bohatera Ukrainy spotkała się z krytyką prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. 5 lutego, przed ambasadą ukraińską w Warszawie i konsulatami Ukrainy w Polsce odbyły się akcje protestacyjne środowisk kresowych, domagające się potępienia przez władze Ukrainy ideologii nacjonalistycznej.

Parlament Europejski 25 lutego (w dniu zaprzysiężenia Wiktora Janukowycza na prezydenta) przyjął rezolucję, w której również skrytykowano tę decyzję. W przyjętej rezolucji PE wskazał, że OUN kolaborowała z nazistowskimi Niemcami.

"...Parlament Europejski (...) wyraża głębokie ubolewanie z powodu decyzji ustępującego prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenki, który nadał pośmiertnie Stepanowi Banderze, przywódcy współpracującej z nazistowskimi Niemcami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), tytuł Bohatera Ukrainy; w związku z tym wyraża nadzieję, że nowe władze ukraińskie ponownie rozważą takie decyzje i potwierdzą swoje przywiązanie do europejskich wartości..."
Dezaprobatę wyraziła Rosja.

Prezydent Janukowycz na konferencji prasowej w Moskwie zapowiedział, że decyzja o unieważnieniu dekretów poprzednika zostanie wydana przed Dniem Zwycięstwa 9 maja.

Stepan Bandera był działaczem, a następnie przywódcą ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce. Był organizatorem m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie, oraz w 1934 roku na ministra spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej Bronisława Pierackiego i sanacyjnego polityka Tadeusza Hołówkę.

Za zamach na ministra Pierackiego został skazany w 1936 roku na karę śmierci, po amnestii zamienioną na dożywotnie więzienie. Uwolniony został po upadku II Rzeczypospolitej w 1939 roku. 30 czerwca 1941 roku we Lwowie ogłosił Bandera powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 roku został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie
Sachsenhausen. W obozie przebywał do września 1944 roku.

Po II wojnie światowej pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel, zamieszkał Bandera w Monachium. Zginął w październiku 1959 roku, zabity przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

Roman Szuchewycz był działaczem Ukraińskiej Organizacji Wojskowej (UWO), generałem i naczelnym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii. Ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie taktyki wołyńskiej UPA i przeprowadzenie zorganizowanej czystki etnicznej na polskiej ludności cywilnej. 5 marca 1950 został rozpoznany przez agenta NKWD w wiosce Biłohorszcze koło Lwowa. Zginął w obławie wojsk NKWD.

źródło:
1. tokfm.pl
2. wiadomosci.gazeta.pl
3. rp.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto