(© http://www.press.pl)

"Kłopoty z prawem" to artykuł z ostatniego wydania branżowego miesięcznika "Press", który powinniście (Wy - dziennikarze obywatelscy) uważnie przeanalizować. Dlaczego? Bo podejmuje się w nim temat zmian w prawie prasowym. Niestety, wygląda na to, że niektórzy profesjonaliści nadal myślą tylko o sobie, nie biorą na poważnie nurtu dziennikarstwa obywatelskiego i nie chcą przyznać Wam prawa do ochrony w prawie prasowym.

Co mnie zbulwersowało? Artykuł Anny Gomułki (str. 26 - 28, lipcowy "Press") zawiera wiele wypowiedzi dotyczących tego, co doskwiera dziennikarzom w obecnym prawie prasowym. A wszystko to na kanwie trwających prac nad nowym prawem prasowym. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce bowiem pod koniec roku rozpocząć prace nad nowelizacją ustawy Prawo prasowe z 1984 r. Zapowiada szerokie konsultacje w tej sprawie...

Wolałbym jednak, by nie brano pod uwagę opinii takich jak Krzysztofa Fijałka, redaktora naczelnego Interii.pl (podlega mu zresztą Interia360.pl - serwis dziennikarstwa obywatelskiego), a jednocześnie jednego z wiceprezesów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Oto fragment artykułu w którym wypowiada się wiceprezes SDP: To internet zrodził tzw. dziennikarstwo obywatelskie, kiedy osoby, wykonujące na co dzień inne zawody, w wolnym czasie parają się dziennikarstwem i publikują swoje materiały w sieci. Według Fijałka nie powinny im przysługiwać takie prawa jak profesjonalnym dziennikarzom. Jeśli złamią przepisy, np. niesłusznie kogoś oskarżając, powinny odpowiadać na podstawie kodeksu karnego lub cywilnego.

Co Wy na to? Jak Waszym zdaniem winno to wyglądać? Sądzę, że stanowisko w tej sprawie zajmie Stowarzyszenie Dziennikarzy Obywatelskich. Otwieram dyskusję na łamach serwisu Wiadomości24.pl. Czekamy nie tylko na szerokie komentarze, ale i propozycje tekstów, oraz konkretnych działań.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!