Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy można odmówić szefowi wykonania polecenia?

michalmazik
michalmazik
Pracownik. Zdjęcie ilustracyjne
Pracownik. Zdjęcie ilustracyjne Katarzyna Prokuska, "Gazeta Krakowska"
Wiążąc się umową z pracodawcą, zgadzamy się na warunki, jakie postawił oraz decydujemy słuchać poleceń służbowych nawet jeśli wydają nam się nielogiczne. Może jednak się zdarzyć, że będziemy zmuszeni odmówić wykonania polecenia.

Kodeks pracy (art. 100) wyraźnie traktuje o naszej zgodzie na standardy ustalone przez pracodawcę wraz z zawarciem umowy o pracę. Decydujemy się na sumienne wykonywanie wszelkich poleceń służbowych. Czy zatem należy robić wszystko, czego szef zażąda?

Zdarzają się przypadki, że pracownik może, a nawet powinien odmówić wykonania zadania. Jeśli żądanie szefa jest niezgodne z prawem karnym, pracownik staje przed dylematem. Jeśli zgodzi się na wykonanie zadania (np. fałszowanie dokumentów) powinien liczyć się z sankcjami karnymi. Może to również być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Na podstawie wiedzy i doświadczenia pracownika ocenia się czy powinien
wiedzieć, iż dane polecenie jest niezgodne z prawem. Pracownik może również poprosić o wydanie polecenia na piśmie.

W sytuacji, gdy polecenie było niezgodne z prawem, pracownik jest zobowiązany odmówić wykonania. W każdym przypadku, gdy nie zgodzi się na wykonanie, powinien podać uzasadnioną przyczynę. Gdy tego nie zrobi, pracodawca ma podstawę do natychmiastowego wypowiedzenia pracy z winy pracownika. Postawienie podwładnemu zarzutu odmowy wykonania polecenia wymaga jednak ustaleń co do treści, zakresu i okoliczności wydania tego polecenia.

Sąd ma obowiązek zbadać czy przyczyna odmowy wykonania polecenia była słuszna.

Polecenie służbowe musi być zgodne z rodzajem umówionej pracy. Istnieje jednak wyjątek od tego. Zgodnie z uzasadnioną potrzebą pracodawca może powierzyć podwładnemu inną pracę niż było to zawarte w umowie, jeśli nie wiąże się ona z obniżeniem pensji i odpowiada jego kwalifikacyjnym. Taka praca nie może jednak przekroczyć okresu trzech miesięcy (art. 42 § 4 K.p).

Polecenia szefa muszą dotyczyć pracy. Szef nie może zażądać odwiezienia jego dziecka do przedszkola lub umycia auta jeśli nie było to zawarte w umowie o pracę. Nie może również narażać ciężarne kobiety na obecność szkodliwych substancji chemicznych.

Znajomość prawa jest ważna. Może zdarzyć się, iż staniemy przed dylematem: posłuchać szefa czy nie? Zawsze należy znać swoje prawa i obowiązki. Unikniemy wtedy kłopotów i być może zyskamy szacunek przełożonego...

Źródło: egospodarka.pl

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto