Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Mszczonowie powstanie delfinarium? Pomysłowi sprzeciwia się 34 tys. internautów

Alicja Maliszewska
Alicja Maliszewska
https://flic.kr/p/bByiWA
https://flic.kr/p/bByiWA Gordon Wrigley/CC BY 2.0
Delfinarium w Mszczonowie budzi sporo emocji. Pomysł władz gminy, by stworzyć tego typu obiekt, napotkał na opór internautów. Do wydarzenia przeciwko delfinarium przyłączyło się 34 tys. osób.

Kiedy o ekologii i ochronie gatunków jest głośno, a kolejne kraje Unii wprowadzają zakazy przetrzymywania delfinów w niewoli, w Polsce rodzi się pomysł utworzenia delfinarium. Gmina Mszczonów wraz z inwestorem - Mazowieckim Centrum Edukacji i Ochrony Mórz - wspierają idee sprowadzenia do Polski wodnych ssaków. Mszczonów ma zamiar przekształcić termy, które posiada, w uzdrowisko. Delfinarium miałoby być jego częścią niezbędną do delfinoterapii - wspólnej pracy dzieci niepełnosprawnych i delfinów.

Poza leczniczą funkcją basenów z delfinami, władze miasta argumentują swój pomysł rozwojem gminy, wzrostem liczby turystów oraz powstaniem wielu nowych miejsc pracy. Jednak argumenty te nie przekonują wszystkich.

Przede wszystkim podważana jest skuteczność delfinoterapii, którą miasto uważa za najważniejszy cel. Przeciwnicy podnoszą argument, że kontakt człowieka z delfinem może przynieść lecznicze skutki, gdy obie strony tego kontaktu chcą, czerpią z niego przyjemność i co najważniejsze nie są do niego zmuszane. Ponadto nie zostało udowodnione, że praca z delfinami przynosi większe sukcesy niż z innymi zwierzętami, na przykład z psami.

Kolejnym argumentem przeciw powstaniu polskiego delfinarium jest fakt, że musiałoby ono być specjalnie przystosowane dla morskich zwierząt. Miasto położone w głębi lądu nie będzie mogło spełniać wszystkich warunków niezbędnych, by delfiny czuły się tam jak najlepiej. Wszystkie istniejące dotychczas delfinaria znajdują się na wybrzeżach i w miejscach, gdzie gatunek ten występuje naturalnie, co zapewnia stały obieg słonej wody i dostęp do świeżego pożywienia.

Opieka nad delfinami i delfinoterapia wymaga wykwalifikowanej kadry. Do takiej pracy potrzebni są ludzie, którzy dobrze się na tym znają i mają odpowiednie wykształcenie. Entuzjastyczne podejście do nowych miejsc zatrudnienia nie jest więc aż tak wskazane. Na pewno potrzebni będą też inni pracownicy, to fakt, jednak problemem może okazać się znalezienie w naszym kraju osób, które potrafią pracować z delfinami.

Na samym końcu warto dodać, że delfinoterapia to główny cel, ale zapewne nie jedyny. Delfiny prawdopodobnie będą spełniać również funkcję rekreacyjną i rozrywkową, co oznacza, że mogą być tresowane na potrzeby pokazów. Oprócz faktu, że zwierzęta te bardzo źle znoszą życie w niewoli, niebezpieczeństwem będzie dla nich stres związany z tresurą i treningami.

WWF Polska postanowiło zainterweniować w tej sprawie i utworzyć petycję oraz wydarzenie na Facebooku zachęcające do jej podpisania. Około 34 tysięcy osób zainteresowało się sprawą i dołączyło do wydarzenia.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto