http://commons http://commons

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Drawn_love_hearts.svg (© Domena Publiczna)

Władze rosyjskiego Biełgorodu sprzeciwiły się obchodzeniu walentynek w instytucjach publicznych. Uznają to święto za niezgodne z kulturą rosyjską.

"Jesteśmy przeciwni zaszczepianiu w naszym regionie świąt katolickich", gdyż 97 proc. ludności jest prawosławna" - powiedział agencji AFP przedstawiciel administracji Biełgorodu Nikołaj Biezłucki. Jednak za świętowanie prywatne, jak dodał, żadnych kar się nie przewiduje. "Wydano oficjalny dokument dotyczący bezpieczeństwa duchowego regionu Biełogorodu, w którym władze "nie zezwalają na świętowanie Dnia świętego Walentego i Halloween w placówkach kulturalnych, oświatowych i innych instytucjach miejskich i okręgowych w regonie".

Trzy lata temu żona prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, Swietłana, rozpoczęła kampanię medialną przeciwko walentynkom, proponując wprowadzenia 8 lipca "rosyjskiego" święta, które nazwała "dniem rodziny, miłości i wierności".

Walentynki, czy też Dzień św. Walentego, obchodzimy 14 lutego niemal na całym świecie. Ten dzień stereotypowo kojarzony jest z girlandami czerwonych serduszek, amorkami i obdarowywaniem ukochanych osób słodkimi prezentami. Oryginalnie było to święto liturgiczne właśnie św. Walentego, czczonego głównie na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych.
Władze Biełogorodu przeciwko Walentynkom

Zobacz też: Dzień św. Walentego

Sam święty był rzymskim męczennikiem, biskupem, ściętym w połowie III wieku naszej ery. Stracono go za złamanie zakazu cesarza Klaudiusza II Gockiego, dotyczącego małżeństw wśród młodych legionistów. Władca uważał, że najlepszymi żołnierzami są ci, którzy nie mają rodzin, zabronił więc młodym wojakom żenić się. Biskup Walenty mimo wszystko ślubów udzielał, za co został wtrącony do więzienia, a później skazany. Egzekucji dokonano właśnie 14 lutego.

Co ciekawe, w Polsce Walentego czci się nie tylko jako patrona zakochanych, ale również opiekuna chorych umysłowo oraz epileptyków.

Historycy dodatkowo zauważają pewien związek walentynek ze starorzymskim świętem bogini Junony, opiekunki domowego ogniska, podczas którego poszukiwano wybranek serca i losowano imiona przyszłych ukochanych z dzbanów i urn.

Nietrudno zauważyć, że walentynki historycznie są świętem katolickim, co rzeczywiście mogło spowodować dość ostrą reakcję rosyjskich władz. Jednak to, czy obchodzone na całym świecie skomercjalizowane święto warto wyrzucać z kalendarza zwyczajów Rosjan, jest kwestią dyskusyjną.


Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!